Wyposażenie rozdzielnicy budowlanej
Istotnym i jednym z pierwszych jakie napotyka inwestor w procesie budowlanym zagadnieniem jest zasilanie placu budowy. Jeśli do posesji nie jest doprowadzony prąd i brak przyłącza – problem jest bardziej poważny, a kiedy przyłącze jest już zamontowane – pozostaje jedynie wybór rozdzielnicy budowlanej.
Optymalnie wyposażone rozdzielnice budowlane
Bogate doświadczenie ekip budowlanych, producentów rozdzielnic oraz inwestorów i kierowników budów pozwala na określenie optymalnego wyposażenia rozdzielnic budowanych dla inwestycji jaką jest dom jednorodzinny. Zewnętrzna eRBetka powinna być wyposażona w:
• wyłącznik różnicowo-prądowy, który jest niezbędny ze względów BHP – służy ochronie życia ludzkiego i zdrowia (ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku bezpośrednim i pośrednim) oraz mienia (ograniczenie skutków uszkodzeń urządzeń i eliminacja możliwości wystąpienia pożaru),
• wyłączniki nadmiarowoprądowe, czyli tzw. „eski” połączone elektrycznie w taki sposób, ze jeden wyłącznik przypada na dokładnie jedno gniazdo (zapewnia to w części przypadków pracę urządzeń podłączonych do innych gniazd gdy nastąpi awaria jednego z nich),
• co najmniej dwa gniazda trójfazowe,
• co najmniej dwa gniazda jednofazowe.
Powyższe wymagania są dość elementarne, dlatego inwestor nie będzie miał problemu z nabyciem odpowiedniej eRBetki – każdy sklep z rozdzielnicami budowlanymi powinien mieć je w swojej ofercie.
Rozdzielnice budowlane z licznikiem
W niektórych poradnikach związanych z zasilaniem placu budowy, autorzy sugerują zakup rozdzielnic budowlanych wyposażonych w licznik energii elektrycznej. Jednak w większości przypadków elektryczna skrzynka budowlana zasilana jest z przyłącza energetycznego wyposażonego w licznik energii, dlatego nie ma takiej konieczności.Oczywiście, jeżeli skrzynka zasilana jest w inny sposób niż za pośrednictwem WLZ (wewnętrznej linii zasilającej) wyprowadzonej z olicznikowanego przyłącza, zakup rozdzielnicy budowlanej z wbudowanym licznikiem energii umożliwi inwestorowi kontrolę zużycia prądu budowlanego oraz ułatwi ewentualne rozliczenia z ekipami budowlanymi.
Ceny rozdzielnic budowlanych
W porównaniu do całego procesu budowlanego oraz przy uwzględnieniu oczywistego faktu, że rozdzielnica budowlana będzie nam służyć przez cały okres trwania budowy, inwestycja w rozdzielnicę budowlaną to niewielki wydatek najczęściej rzędu kilkuset złotych. Każdy sklep z rozdzielnicami budowlanymi oferuje przynajmniej kilka ich rodzajów. Najtańsze są te najprostsze a najdroższe – najlepiej wyposażone (np. w moduł pomiarowy). Ceny rozdzielnic budowlanych, które sprawdzą się doskonale przy budowie domu jednorodzinnego oscylują wokół kwoty 500 zł. Tańsze, a więc prostsze mogą być niewystarczające, a bardziej skomplikowane – niepotrzebne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.egniazdka.pl/rozdzielnice-budowlane-c-182.html