W czym polski internet jest lepszy od europejskiego?
Oferty dostawców internetu są zupełnie różne – wie o tym każdy, kto próbował samodzielnie znaleźć tę jedyną, optymalną i idealną dla siebie. Obecnie na rynku jest w czym wybierać i śmiało można powiedzieć, że oferty polskie mogą podlegać porównaniom z tymi zachodnimi. Jak nasi dostawcy wypadają na tle europejskich? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Dobry internet – średnia prędkość
Końcem 2015 roku firma Akamai, która zajmuje się przyspieszaniem pracy w Internecie, przeprowadziła badanie, w którym porównała średnią prędkość Internetu w różnych krajach na świecie. Z tego raportu wynika, że dobry internet w Polsce piastuje całkiem przyzwoitą pozycję! Na świecie, średnia prędkość połączenia internetowego w III kwartale 2015 roku wynosiła 5,1 Mb/s. Na piedestale kolejno są kraje: Korea Południowa, Szwecja i tuż za nią Norwegia.
Prędkość Internetu w Polsce została ustalona na poziomie 10,6 Mb/s, co pozwoliło naszemu krajowi uplasować się na 29. pozycji w rankingu światowym. Co warto zaznaczyć, to fakt, że gorzej niż my wypadły między innymi kraje takie jak: Hiszpania, Rosja, Francja czy Włochy. Na uwadze trzeba mieć, że jest to średnia prędkość – a ta zależy od dostawcy, lokalizacji i urządzenia krańcowego.
Dobry internet – ceny w Polsce i na świecie
Badania firmy Ookla (2016 rok), zajmującej się testami i diagnostyką sieci i aplikacji, skierowane były na sprawdzenie cen dostępu do Internetu. Pod tym kątem przebadano aż 64 państwa z całego świata, a Polska uplasowała się na 27. pozycji. Jako przelicznik zastosowano PKB na 1 mieszkańca (per capita) podzielone przez średnią cenę, jaką w danym kraju trzeba zapłacić za miesięczny dostęp do internetu szerokopasmowego.
I tak okazało się, że wydatki na 30 dniowe korzystanie z sieci najtańsze są w Luksemburgu – 0,633% PKB (co prawda w przeliczeniu na dolary, które zostały przyjęte jako jednostka monetarna systematyzująca badanie, jest to aż około 58$, jednak nie można kierować się nominalnym wynikiem kwotowym, gdyż nie uwzględnia on wielkości dochodów). Współczynnik dla Polski wyniósł 1,682% PKB per capita (kwotowo wychodzi to około 19,5$ czyli w przybliżeniu 75 zł). W zestawieniu dowiedziono, że przeciętnie w Polsce 1 Mb/s kosztuje 2,19$ (8,50 zł). To taniej niż we Włoszech czy Francji.
Czy takie ceny za dobry internet w naszym kraju są wysokie, czy niskie, biorąc pod uwagę zawartość naszych portfeli? Jeżeli przyjrzymy się całej usłudze i temu co oferują nasi operatorzy, tacy jak lokalna firma Koba, to z pewnością stwierdzimy, że są to ceny akceptowalne. Prędkość 1 Mb/s to już standard w naszym kraju. Wynika to z potrzeb ludzi, jak i możliwości dostawców.
Najszybszy dobry Internet mobilny na świecie
Biorąc pod uwagę różnorodność stanu rozwoju internetu 3G i LTE w poszczególnych krajach w Europie i na świecie, na wszelkie porównania trzeba delikatnie przymknąć oko. Nie znaczy to jednak, że są one niewiarygodne. Są kraje, w których LTE jeszcze nie działa, a nawet samo 3G sprawia problem z funkcjonowaniem. Prym jednak wiodą kraje skandynawskie: Dania – 26 Mb/s pobieranie i 6,4 Mb/s wysyłanie, Norwegia – 21,18 Mb/s pobieranie i 5,35 Mb/s wysyłanie.
Polska jest na 13. miejscu z wynikami 15 Mb/s pobieranie i 5,8 Mb/s wysyłanie. Jest to świetna wiadomość, zwłaszcza, że za nami w tyle pozostają takie kraje jak Włochy, Czechy, Grecja a nawet Wielka Brytania! Co więcej wyniki te są lepsze od średniej europejskiej i średniej światowej. A ciekawostką jest, że Stany Zjednoczone nie łapią się w ogóle do złotej dziesiątki, a potencjalnie postrzegane są za bardzo wysoko rozwinięty kraj.
Oferta każdego operatora jest inna, więc uśrednione dane i wyniki badań należy przyjmować jedynie jako wyznacznik stanu dobrego. Dobry internet, to też względne pojęcie, bo dla jednych kluczowy będzie szybki internet szerokopasmowy, a dla innych wyłącznie LTE. Polska i nasi rodzimi dostawcy, nie mamy się co wstydzić za jakość usług, jakie są oferowane. Z badań wynika, że jest dobrze, a zmierzamy ku jeszcze lepszemu. A niedługo może nawet staniemy na podium.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Koba