Trzy rzeczy, których najprawdopodobniej nie wiesz o kalendarzach
Kalendarz może wydawać się niezbyt skomplikowanym akcesorium, ale jego historia jest ciekawsza, niż mógłbyś przypuszczać.
Zanim powstały używane przez nas kalendarze książkowe, naścienne i terminarze musiało upłynąć dobrych kilkanaście wieków. Ich historia zaczyna się w starożytnej Grecji i Rzymie.
Nazwa kalendarz znaczy coś innego, niż myślisz
Określenie kalendarz przywędrowało do nas ze starożytnej greki za pośrednictwem rzymskiej łaciny. Słowem calendae Rzymianie nazywali pierwszy dzień każdego miesiąca (od greckiego słowa kaleo, które tłumaczy się jako „zwołuję”). Skąd ta nazwa? Właśnie w pierwszym dniu każdego miesiąca kapłani zwoływali mieszkańców danego miasta, żeby ich poinformować o tym, co ciekawego będzie się działo w rozpoczynającym się właśnie miesiącu, czyli głównie o nadchodzących świętach.
Kalendarz, czyli rejestr dłużników
Słowo kalendarz miało kiedyś więcej znaczeń. Jednym z nich była księga, w której zapisywało się nazwiska osób zalegających z płatnościami, czyli rejestr dłużników.
Kalendarz, czyli pierwszy druk łaciński na ziemiach polskich
Właśnie kalendarz był pierwszym drukiem łacińskim na ziemiach polskich. Oryginał do dzisiaj znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej, a powstał w 1473 roku. Już kilkadziesiąt lat później, również w Krakowie, wydrukowano pierwszy kalendarz w języku polskim – stworzyła go oficyna wydawnicza Jana Hallera w 1516 roku.