Meble designerskie – obalamy mity
Czy meble, które zachwycają, mogą być jednocześnie rozwiązaniami na tyle funkcjonalnymi, aby zdecydować się na wprowadzenie ich do salonu, jadalni, sypialni lub pokoju dziecięcego? Osoby, które mają co do tego wątpliwości, powinny zainteresować się możliwościami, jakie otwierają dziś przed kupującymi meble designerskie.
Zagadkowa terminologia
Bardzo często już samo wzmiankowanie o meblach designerskich jest w stanie wywołać spore zamieszanie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie każdy rozumie ten termin w ten sam sposób. Design często kojarzy się z niebanalną formą, z której jednak nic nie wynika, jest więc przykładem swego rodzaju sztuki dla sztuki, pozbawionej rzeczywistej wartości. Tymczasem okazuje się, że meble designerskie z prawdziwego zdarzenia, to coś więcej. Prawdą jest to, że ich forma nie jest banalna, a ich twórcy starają się przekonać odbiorców, że piękno może być niebanalne. Nie zapominają jednak o funkcjonalności tworzonych przez siebie rozwiązań, można więc mieć pewność, że funkcja ozdobna nie stanie się nie tylko jedyną, ale nawet najważniejszą w odniesieniu do mebli tego rodzaju.
Meble designerskie i ich jakość
Kolejne kontrowersje pojawiają się w tym samym momencie, w którym zaczynamy zastanawiać się nad jakością mebli designerskich. I ona potrafi budzić wątpliwości, choć te ostatnie to przede wszystkim konsekwencja stereotypowego myślenia potencjalnych nabywców. Wbrew obawom, jakość mebli tego rodzaju jest nie niższa, ale wyższa od tego, co mogą nam zaproponować klasyczne rozwiązania. Jeśli więc zastanawiamy się nad ich zakupem, możemy mieć pewność, że meblami będziemy cieszyć się przez lata. Nawet ich intensywne użytkowanie nie powinno tego zmienić, meble designerskie są bowiem tworzone z myślą o długim użytkowaniu. Nie są eksponatami w galerii sztuki i nie należy odbierać ich w taki sposób.