Innowacje w przychodni
Wprowadzanie polskiej służby zdrowia w XXI wiek wiąże się z koniecznością zapewnienia przychodniom oprogramowania medycznego. Jest ono niezbędne z tego względu, że cała dokumentacja medyczna w ramach informatyzacji ma zostać przeniesiona na twarde dyski i archiwizowana w formie elektronicznej. Dane medyczne będą gromadzone i udostępniane przy pomocy systemu P1, nad wdrożeniem którego pracuje obecnie CSIOZ.
Cel wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej
Elektroniczna dokumentacja medyczna ma być wprowadzona przede wszystkim w celu ułatwienia i usprawnienia pracy w placówkach medycznych, a co za tym idzie – poprawy jakości obsługi pacjentów. Dostępność wszystkich niezbędnych dokumentów online ma znacznie przyspieszyć pozyskiwanie przez lekarzy informacji np. dotyczących historii leczenia danego pacjenta. Poza tym dokumentacja udostępniana drogą elektroniczną to także oszczędność czasu oraz środków przeznaczanych na kopiowanie dokumentów czy analizowanie danych.
Recepta i karta pacjenta online
W ramach systemu P1 powstaje m.in. portal e-Zdrowie, z którego można zalogować się do internetowego konta pacjenta. Jest to swego rodzaju karta pacjenta online – mamy tam dostęp do historii choroby, przepisywanych leków, wykonanych i planowanych zabiegów czy wizyt lekarskich. Jako że dane medyczne muszą być odpowiednio chronione, internetowe konto pacjenta będzie objęte podobnymi zabezpieczeniami , jakie stosuje się w bankowości internetowej. Na e-koncie pacjenta zapisywane będą także elektroniczne recepty – ostateczny termin ich wdrożenia przypada na 2018 rok. Zamiast wypisywać papierowy druk, lekarz wprowadzi receptę do systemu P1 – z tego poziomu będzie ona dostępna w elektronicznej dokumentacji medycznej zarówno dla lekarza, jak i pacjenta oraz farmaceuty, który ma wydać lek w aptece. Realizacja e-recepty ma polegać na odczytaniu przez farmaceutę kodu, który otrzyma pacjent. Na internetowej karcie pacjenta, obok zapisanej recepty, pojawią się także dane lekarza, który ją wystawił oraz wskazówki dotyczące stosowania leku. Wprowadzenie elektronicznych recept ma przede wszystkim wzmocnić kontrolę nad lekami refundowanymi oraz zapobiec fałszowaniu i nieczytelności recept.
Dodatkowe funkcje oprogramowania dla przychodni
Oprogramowanie dla przychodni musi być dostosowane do potrzeb danej placówki. Jakie funkcje powinny być w nim dostępne? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy program posiada sprawnie działające i intuicyjne w obsłudze moduły do wystawiania e-recept i rozliczeń z NFZ i rozliczeń komercyjnych. Jako że cyfryzacja ma za zadanie ułatwienie obsługi pacjentów, w oprogramowaniu również powinny znaleźć się np. kalendarze wizyt. Na http://www.mediporta.pl/funkcje/ można dodatkowo znaleźć funkcjonalności pozwalające na szybkie umawianie wizyt, zarządzanie kolejką pacjentów na bieżąco oraz integrację systemu z laboratoriami. Dzięki temu lekarz może już podczas wizyty zlecić badania w laboratorium i odczytać wyniki online.