Etapy powstawania designerskich produktów
Wzornictwo przemysłowe to dziedzina zajmująca się tworzeniem unikalnych i nowatorskich projektów. Produkty tworzone wg zasad designu są nowoczesne i spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jak wygląda proces tworzenia designerskich produktów?
Projektowanie
Projektant wzornictwa przemysłowego tworzy wzory przedmiotów, które służą do codziennego użytku. Bardzo często są to meble, odzież, telefony, roboty kuchenne, a także produkty o większych gabarytach jak pralki i lodówki. Równie często bywa, że projekt opiera się o wykonanie dużej maszyny – koparki lub narzędzi wykorzystywanych w budownictwie. Zadaniem projektanta jest stworzenie nowego, oryginalnego kształtu towaru, a także kolorystyki, a przede wszystkim określenie materiałów, z których projekt ma zostać zbudowany. Jednak mimo atrakcyjnego wyglądu, urządzenie musi być przede wszystkim funkcjonalne. Pod uwagę trzeba wziąć również ograniczenia, które są związane np. z wymogami mechanizmów wprawiających produkt w ruch. Inspiracje do pracy projektanci czerpią ze wszystkiego – mody, życia codziennego, doświadczeń.
Research
Proces twórczy projektanta jest czynnością trudną i czasochłonną. Wymaga także ciągłego kontaktowania się z producentem przedmiotu, aby projekt spełniał wizję nie tylko artysty, ale także właściciela. Punktem wyjściowym do pracy jest zebranie wszelkich niezbędnych informacji, dotyczących proponowanego wyglądu i funkcjonalności urządzenia, jego późniejszego przeznaczenia, grupy docelowej, procesu wytwarzania, dotychczas używanych materiałów, trendów w modzie, a także postępów technologicznych. Często niezwykle pomocne są uwagi osób, które wykorzystują te produkty w praktyce.
Etap III
Na podstawie zebranych danych tworzy się pierwsze wzory modeli towaru. Powstają one w formie graficznej lub plastycznej. Gotowe, trafiają do oceny, aby sprawdzić, czy spełniają oczekiwania producenta i użytkowników. Już na tym etapie uwzględnione muszą zostać wszystkie aspekty produktu – jego ergonomia, a także estetyczny i nowoczesny wygląd. Nawet najmniejsze szczegóły trzeba dokładnie dopracować. W ten sposób dochodzi do wykonania wiernego, szczegółowego i trójwymiarowego modelu produktu, a także jego opisu (zwykle w formie rysunków technicznych). Projektanci tworzą modele samodzielnie albo zlecają to zadanie firmom, zajmującym się usługami modelarskimi. Na etapie wstępnego planowania większość elementów projektu powstaje ręcznie. Są to rysunki, zapiski, wszelkiego rodzaju notatki. Do wykonywania modeli niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, m.in. maszyn do modelowania w drewnie i tworzywie sztucznym (piła, wiertarka, zgrzewarka, szlifierka), a także typowych narzędzi, jak śrubokręt, młotek czy obcęgi. Profesjonaliści, wykonujący usługi modelarskie na zlecenie, tworzą modele, stosując obrabiarki sterowane numerycznie, a także sprzęt do niskociśnieniowego wtrysku poliuretanów.
Na tym jednak nie kończy się zadanie artysty. Przekazanie swoich pomysłów, planów, rysunków i modeli to nie ostatnie zadanie. Projektant do samego końca musi czuwać nad produkcją, tak, aby cały proces przebiegał zgodnie z jego pomysłem.
Więcej na ten temat: http://www.wzornictwo-przemyslowe.pl/