Jakich informacji nie szukać w internecie?
Internet można nazwać ogromną, niemalże nieograniczoną kopalnią wiedzy. To wielka biblioteka, w której możemy znaleźć informacje na każdy temat. Czy oznacza to, że możemy bezgranicznie mu ufać i sprawdzać w nim odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas wątpliwości? Niekoniecznie. Są tematy, na które powinniśmy uważać.
Zdrowie oraz choroby
Internetowych „lekarzy” jest całe mnóstwo. Niestety, wiele osób, które podają się za takowych, wcale nie ukończyło studiów medycznych. Co więcej, żaden profesjonalny lekarz nie wyda diagnozy przez internet. Do tego potrzebna jest nie tylko lista objawów, ale również pogłębiony wywiad, obserwacja pacjenta i oczywiście badanie.
Drugim niepokojącym aspektem szukania informacji o zdrowiu i chorobach w internecie może być nasza ludzka zdolność do przypisywania sobie różnych dolegliwości. Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło „endometrioza objawy” albo „początek cukrzycy” możemy stwierdzić, że na pewno jesteśmy chorzy, a to nie wprawi nas w dobry nastrój. Oczywiście, jeśli mamy jakieś wątpliwości dotyczące naszego zdrowia czy obawy przed konkretną chorobą, skonsultujmy je niezwłocznie z lekarzem. Doktor z wyszukiwarki nie jest jednak dobrym doradcą, więc zamiast wstukiwać do niego zapytanie „endometrioza objawy”, lepiej porozmawiać o tym w gabinecie lekarskim.
Nieaktualne strony
Często w sieci szukamy informacji dotyczących na przykład danych kontaktowych czy godzin otwarcia konkretnych miejsc. Nie ma w tym nic złego, ale zawsze warto przyjrzeć się stronie, z której czerpiemy informacje. Może być ona niestety nieaktualna. Sprawdźmy, kiedy została na niej zamieszczona ostatnia informacja. Jeżeli kilka miesięcy temu – możemy mieć wątpliwości co do jej aktualności.
Potwierdzanie informacji
Ogólnie rzecz biorąc, szukanie informacji w sieci jest świetnym pomysłem. Warto jednak potwierdzać je w kilku miejscach.
Pamiętajmy, że artykuły w internecie może zamieszczać każdy. Nie wszyscy autorzy podpisują się pod nimi swoim imieniem i nazwiskiem. Nigdy nie wiemy również, czy ta osoba jest specjalistą w dziedzinie, o której pisze. Zresztą błędy zdarzają się również ekspertom, więc warto bacznie przyglądać się informacjom, które odnajdujemy w sieci i sprawdzać je, najlepiej kilkukrotnie. To szczególnie ważne, jeśli chcemy użyć danych w pracy naukowej czy oficjalnym piśmie. Jednak nawet w prywatnych, nieformalnych rozmowach nie warto powtarzać nieprawdziwych informacji, a zatem nawyk sprawdzania danych w kilku miejscach jest wszystkich bardzo potrzebny.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/endometrioza/objawy-endometriozy.html.