Wino domowej roboty
Nic nie smakuje tak dobrze w długie jesiennie wieczory jak domowej roboty wino. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielnego przygotowanie tego trunku. Dzięki temu nie tylko odpowiednio się rozgrzejemy, ale jednocześnie posmakujemy lata, z którym na długie miesiące musieliśmy się pożegnać.
Z czego można zrobić domowe wino?
Okazuje się, że wybór owoców do przetworzenia jest w zasadzie nieograniczony. Dlatego oprócz tradycyjnych smaków pojawiają się również nowe, coraz bardziej zaskakujące. Domowy wyrób wina zyskuje coraz więcej zwolenników, dzięki czemu pojawia się coraz więcej smakowych eksperymentów. Na forach i stronach z przepisami można znaleźć receptury na trunki zrobione z owoców, o których rzadko myślimy, że akurat do tego się nadają. Jeszcze do niedawna prym wiodły wiśnie, maliny i jabłka. W dalszym ciągu chętnie wykorzystujemy zbiory gruszek, porzeczek, aronii czy agrestu. Coraz chętniej eksperymentujemy z owocami egzotycznymi – cytrusami, mango, kiwi, ananasami czy granatami. Niezwykle ciekawe walory smakowe mają wina, w których mieszają się smaki różnych owoców. Do zrobienia wina najlepiej wykorzystać świeże owoce – powinny one być odpowiednio dojrzałe. Dobre wino uda nam się zrobić jedynie z dobrych produktów, dlatego wszystkie zepsute owoce należy oddzielić i w żadnym wypadku nie można dodać ich do wina. W warunkach domowych do produkcji tego trunku możemy wykorzystać także owoce w puszce. Dzięki temu otrzymamy brzoskwiniowe, mandarynkowe czy ananasowe napitki.
Jak zrobić wino?
Do samodzielnego zrobienia wina będziemy należy zaopatrzyć się nie tylko dojrzałych i soczystych owoców, ale również odpowiedniego sprzętu. Do burzliwej fermentacji potrzebujemy dużej butli, a do spokojnej nieco mniejszej. Sok z owoców uzyskamy przy pomocy sokowirówki. W domu powinniśmy mieć również wężyk z rurką do ściągania wina, korek z rurką fermentacyjną oraz odpowiednią ilość butelek. Sposób przygotowania wina zależy od rodzaju owoców, bowiem należy je właściwie przygotować do przetworzenia. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, dzięki czemu wino będzie miało idealny, wyważony smak. Przygotowanie słabszego trunku pozwoli nam się delektować winem, co jest dobre na kaca, a raczej na jego brak. Proporcje można modyfikować również w drugą stronę – możemy zadbać o to, aby nasze wino było zdecydowanie mocniejsze. Wszystko zależy od naszych kubków smakowych i poziomu tolerancji alkoholu.