Jakie drewno na schody?
Schody drewniane nadają wnętrzu piękna, ciepła i elegancji. Zrobione z odpowiedniego drewna dobrej jakości, mogą przetrwać setki lat, a jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną.
W nowoczesnych aranżacjach schodów drewno jest użyte jako element wykończeniowy metalowych konstrukcji, często z dodatkiem szkła, dzięki czemu przestrzeń nabiera lekkości. Całość wygląda ekskluzywnie i nowocześnie.
Schody są często użytkowane w domu, dlatego muszą być zrobione z odpowiedniego twardego drewna. Z polskich drzew na schody najbardziej najadą się: dąb, jesion, buk, orzech i wiąz, natomiast z tych poza kraju: wenge, jatoba, jesion skandynawski, mahoń.
Rodzaje schodów drewnianych
Schody drewniane tradycyjne w całości wykonane są z drewna. W takim przypadku najważniejsza jest bezpieczna konstrukcja, która musi być zrobiona z drewna pierwszej jakości. Nadają się do tego gatunki liściaste. Stopnie mogą zostać wykonane z drewna drugiej klasy, choć należy zwrócić uwagę, czy jest ono dobrze wysuszone, z małą ilością sęków oraz czy nie ma widocznych wad i uszkodzeń
Drewno może też wystąpić jako element wykończeniowy, np. konstrukcji betonowej. Z desek robione są wówczas stopnie i podstopnie. W takiej sytuacji musi to być drewno klejone warstwowe, nie lite, co należy uwzględnić już na etapie projektowania domu.
Jakie drewno na schody?
Schody wykonywane są z wielu gatunków drewna. Najczęściej sięga się po liściaste.
Drewno dębowe – z niego wykonuje się schody tradycyjne. Jest najdroższym i najbardziej ekskluzywnym rodzajem drewna, o bardzo wysokiej twardości i odporności na ścieranie. Odpowiednio zakonserwowane może przetrwać nawet setki lat, czego dowodem są mebel – antyki. Jest to zatem najlepsze, ale i najdroższe rozwiązanie.
Jesion – jest to twarde, ale i elastyczne drewno. Występuje w 16 głównych odcieniach, co daje duże możliwości aranżacyjne. Przy tym należy pamiętać, że im drewno jesionu jest ciemniejsze, tym twardsze, a ma to znaczenie dla ścieralności podczas użytkowania.
Buk – jest to jasne i bardzo ładne drewno, chętnie wykorzystywane przez górali. Największą wadą buczyny jest jej wysoka ścieralność, dlatego trzeba często takie schody lakierować.
Orzech włoski – jego drewno im jest starsze, tym twardsze i ciemniejsze. Posiada charakterystyczne słoje, dlatego jest chętnie wybierane przez klientów. Drewno orzecha daje się skrawać na różne sposoby i pod różnym kątem. Nie jest drogie, ale ma swoją żywotność, dlatego trzeba je często lakierować.
Schody drewniane wykonywane są również z innych rodzajów drewna, np. wiśni, klonu, brzozy, sosny, ale wówczas są one znacznie mniej odporne na ścieranie i mają krótszą żywotnością.
Drewno egzotyczne
Najczęściej importowane jest z Brazylii lub innych krajów Ameryki Południowej. Takie drewno występuje w tysiącach różnych gatunków, a zatem możliwości wyboru są ogromne. Jego cena jest kilkanaście razy wyższa od polskiego.
Cechy drewna egzotycznego, takie jak twardość i elastyczność, są zróżnicowane w zależności od gatunku drewna. Jego wielkim plusem jest kolorystyka – można znaleźć drewno żółte, czerwone, a nawet lazurowe.
Schody są intensywnie eksploatowane, dlatego wymagają użycia solidnych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest dąb, ewentualnie buk lub jesion. Jeśli kwestie finansowe nie odgrywają większego znaczenia, można pokusić się o schody wykonane z drewna egzotycznego.
Artykół powstał przy współpracy z firmą stolarską katzy.pl, specjalizującej się w produkcji schodów drewnianych.