Jak odnaleźć się na emigracji zarobkowej?
Wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy zazwyczaj wynika z naszej chęci lepszych zarobków – dotyczy to zarówno prac sezonowych, jak i pełnych etatów. Coraz większa liczba specjalistów, takich jak lekarze czy inżynierowie decyduje się na emigrację zarobkową – dlaczego? Jakie wiążą się z tym profity i wyzwania?
Wyższe zarobki, szkolenia, kursy
Znacznie wyższe zarobki to najczęstszy argument podawany przez osoby pragnące podjąć pracę poza granicami kraju. Inżynierowie chętnie podejmują etaty w międzynarodowych korporacjach, gdzie nie tylko dba się o odpowiednie wynagrodzenie, ale również o szkolenia i kursy. W dużych firmach stawia się przede wszystkim na rozwój takich pracowników – pracodawcy są świadomi, że podnoszenie ich kwalifikacji przełoży się na lepsze wyniki finansowe i rozwój ich firmy jako całości.
Jak zorganizować wyjazd za granicę?
Podstawą jest oczywiście znalezienie odpowiedniego lokum dla nas. Wiele firm oferuje pracownikom zza granicy możliwość zatrzymania się w mieszkaniu firmowym na określony okres. To spore ułatwienie, szczególnie dla osób przeprowadzających się wspólnie w rodziną. Niezwykle ważnym aspektem jest zapewnienie sobie i bliskim odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego oraz założenie konta bankowego w lokalnym banku. Pracodawca może również zapewnić nam opiekuna, który przez określony okres czasu będzie czuwał nad nami w nowym miejscu pracy.
Chcąc zapewnić swoim bliskim jak najlepsze warunki do życia w nowym miejsce warto pomyśleć o Kindergeld czy innych zasiłkach rodzinnych. Są to zazwyczaj pieniądze przeznaczone na dziecko. Pamiętajmy o tym, aby zadbać o edukację naszych dzieci – muszą one wypełnić obowiązek szkolny. W dużych miastach znajdziemy szkoły i przedszkola dwujęzyczne, które znacząco ułatwią asymilację w nowym miejscu.