Sprawność ogniw fotowoltaicznych
Ostatnio pisaliśmy o tym, czy fotowoltaika się opłaca, teraz czas na kilka słów o sprawności ogniw fotowoltaicznych. Nie będziemy jednak pisać o tych używanych obecnie w sposób komercyjny, a skupimy się raczej na tym, co czeka nas w przyszłości.
Sprawność ogniw fotowoltaicznych – stan obecny
Obecnie sprawność ogniw fotowoltaicznych kształtuje się w następujący sposób:
- ogniwa fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego – od 14% do 17%,
- ogniwa fotowoltaiczne multikrystaliczne – od 13% do 16%.
W jednostkowych i wciąż niezbyt skomercjalizowanych przypadkach (głównie ze względu na cenę i ograniczenia technologiczne) udało się osiągnąć w ogniwach monokrystalicznych sprawność rzędu 20%. Wciąż jednak rzadko je się stosuje z wyżej wymienionych powodów.
Sprawność ogniw fotowoltaicznych – co nas czeka w przyszłości?
W warunkach laboratoryjnych sprawność ogniw fotowoltaicznych ma się jednak dużo lepiej. Jakiś czas temu ustanowiono nawet nowy rekord sprawności komórek fotowoltaicznych – francusko-niemiecka współpraca zaowocowała sukcesem i osiągnięto sprawność w wysokości 46%. Za ten niekwestionowany sukces odpowiedzialne są firmy takie jak: Soitec, CEA-Leti oraz Fraunhofer ISE. Niezależny japoński instytut AIST już zdążył potwierdzić osiągnięcie. W ramach wyjaśnienia dodamy, że naukowcom osiągnąć tak wysoką sprawność ogniwa dzięki wykorzystaniu w ogniwie fotowoltaicznym soczewek Fresnela – czyli poprzez wykorzystanie wysokowydajnej technologii CPV.
Soitec nie osiada na laurach i już planuje bicie kolejnego rekordu
Jocelyne Wasselin, wiceprezes działu odpowiedzialnego za prace rozwojowe nad komórkami solarnymi w Soitecu, zapowiedziała, że firma już planuje rozwój technologii, która pozwoli na osiągnięcie wydajności rzędu 50%. Nie pozostaje nic innego tylko trzymać kciuki za kolejne sukcesy na polu innowacji w fotowoltaice i czekać na kolejny rekord.
źródło: ekofachowcy.pl
O fotowoltaice przeczytacie też tutaj: Czy fotowoltaika się opłaca?