Jaka powinna być kasa fiskalna do gabinetu lekarskiego?

Od kasy fiskalnej przeznaczonej do pracy w konkretnej działalności powinno się oczekiwać konkretnych rozwiązań technologicznych. A jak to wygląda w przypadku urządzenia rejestrującego, które będzie działało w gabinecie lekarskim? Innymi słowy, na jakie cechy takiej technologii zwrócić uwagę, aby wdrożyć najlepszy model?

 

Już na samym początku poszukiwania urządzenia rejestrującego do działalności medycznej warto zdać sobie sprawę z tego, że kasy fiskalne do gabinetów lekarskich nie muszą być wcale najdroższymi modelami na rynku. W niektórych przypadkach doskonale sprawdzą się nawet najprostsze rozwiązania technologiczne. Niemniej, część działalności tego typu będzie oczywiście wymagała wdrożenia bardziej zaawansowanych urządzeń fiskalnych, np. kas rejestrujących z różnymi interfejsami komunikacyjnymi.

 

Proste w obsłudze kasy dla lekarzy

Jeżeli działalnością medyczną jest niewielki gabinet lekarski, a osoba zarządzająca taką firmą nie obsługuje każdego dnia wielu pacjentów, dobrą propozycją mogą się okazać proste kasy fiskalne. Urządzenia tego typu również zaoferują rzetelne prowadzenie ewidencji, a równocześnie nie będą się wiązały z dużym wydatkiem. Ponadto, w wielu przypadkach zapewnią naprawdę łatwe wykonywanie poszczególnych operacji oraz przyjazne rozwiązania konstrukcyjne, m.in. małe gabaryty. W związku z tym, nauka ich obsługi nie zajmie dużo czasu, a po zainstalowaniu w gabinecie lekarskim – bez problemu zmieszczą się obok pozostałych urządzeń elektronicznych, np. komputera stacjonarnego lub laptopa.

 

Bardziej zaawansowane urządzenia fiskalne

W większych placówkach medycznych niezbędne bywa niekiedy wdrożenie bardziej zaawansowanych kas rejestrujących. W szczególności dotyczy to sytuacji, w której w danej działalności codziennie przyjmowanych jest mnóstwo pacjentów bądź gdy oferta dostępnych usług i zabiegów jest naprawdę rozbudowana. W takich okolicznościach z pewnością warto pomyśleć o kasie z większą bazą PLU i różnorodnymi interfejsami komunikacyjnymi. Urządzenie rejestrujące zagwarantuje wtedy nie tylko zaprogramowanie w swojej pamięci wszystkich usług medycznych, ale też sprawną współpracę z kilkoma elementami systemu równocześnie, m.in. komputerem, skanerem kodów oraz terminalem płatniczym. Co więcej, bardziej zaawansowana kasa zapewni zarówno szybkie wystawianie paragonów, jak i skonfigurowanie wielu skrótów klawiszowych. W takim modelu standardem będzie też moduł elektronicznej kopii paragonów.

 

Modele z grupy Online Ready

Każdy przedsiębiorca, także ten reprezentujący branżę medyczną, powinien mieć obecnie świadomość, że już na początku 2018 roku w życie wejdą nowe przepisy fiskalne. Dla właścicieli wielu firm będzie to oznaczało konieczność dostosowania kas rejestrujących do zmian systemowych. Ustawodawca zacznie bowiem stopniowo wymagać od kolejnych grup przedsiębiorców przechodzenia na obsługę urządzeń fiskalnych online. To z kolei może się wiązać z koniecznością wymiany dotychczasowej kasy. Jednakże, można tego uniknąć – instalując wcześniej jeden z modeli z grupy Online Ready. Takiego urządzenia nie będzie trzeba w przyszłości zastępować kolejnym. Ponadto, po odpowiedniej modernizacji, funkcje nowych kas rejestrujących staną się dostępne również w modelu z gwarancją Online Ready.