Ekologiczny dom – jak go stworzyć?

Dbanie o środowisko wpajane jest już dzieciom w przedszkolach – są one uczone, jak ważna jest dbałość o Ziemię, abyśmy wszyscy mogli na niej żyć w zdrowiu. Zarówno w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach omawiane są sposoby odzyskiwania energii słonecznej, segregacji śmieci. Jak samodzielnie możemy dbać o to, aby nasz dom był ekologiczny?

Pierwszym krokiem jest zainteresowanie się tematem odzyskiwania energii. Domach jednorodzinnych coraz częściej stosowane są panele słoneczne, montowane na dachach domów. Ich zadaniem jest zbieranie energii słonecznej i przetwarzanie jej na ciepło. Wykorzystywane jest ono do ogrzewania wody w mieszkaniach.
Kolektory słoneczne sprawdzają się najlepiej na południowych terenach naszego kraju – wszystko za sprawą wysokiego stopnia nasłonecznienia niż w porównaniu z północą kraju.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Innym sposobem na ograniczenie odpadków jest zastosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Wielokrotne filtrowanie pozwala na zminimalizowanie ilości toksycznych związków przedostających się do gleby. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są idealnym rozwiązaniem dla terenów nieuzbrojonych, jak również w miejscach takich jak górskie domki letnie. Sprawdzają się najlepiej w domostwach zamieszkałych przez 4-6 osób. Zdarza się, że montowane są również przy niewielkich budynkach firm, gdzie również nie pracuje więcej pracowników.

W mieszkaniach powinniśmy również zminimalizować ilość przedmiotów trujących, szkodzących środowisku naturalnemu. Takimi przedmiotami są bez wątpienia torebki plastikowe, nazywane również jednorazowymi. Zazwyczaj przynosimy ich spore ilości ze sklepów, nie zastanawiając się nad ich wpływem na środowisko. Zamiast nich warto posiadać w domu 2-3 torby papierowe wielokrotnego użytku czy też torby wykonane z włókien bawełnianych.
O torbach ekologicznych czytaj więcej na induplo.pl.