Zużycie lub uszkodzenie opony

Przyjmuje się, że opony nie nadają się do dalszego używania po 10 latach eksploatacji i powinny być wymienione, nawet, jeżeli ich stopień zużycia nie graniczy z dopuszczalnym parametrem podanym w przepisach. Po 5 latach użytkowania opony trzeba regularnie kontrolować minimum raz w roku.

Opony mogą ulec uszkodzeniu na przykład w konsekwencji uderzenia w twardy przedmiot albo wjechania w dziurę w jezdni lub najechania na coś ostrego (odłamki szkła, ostre gwoździe). Tego rodzaju uszkodzenia, rozcięcia, przebicia powinny być dokładnie sprawdzone przez fachowca od opon, który orzeknie, czy daną oponę można naprawić, czy też nadaje się tylko do wymiany.

Uszkodzenia opon, które nie kwalifikują się do naprawy to m.in.: przebicie boku opony, rozwarstwienie opasania, niesprawność wynikająca z kontaktu z substancją ropopochodną lub bardzo żrącą, deformacja lub odsłonięcie drutówki, otarcia wewnętrznej warstwy gumy spowodowane jazdą z zaniżonym ciśnieniem oraz złamanie opasania.

źródło zdjęcia: poltrans24h.pl

Innym problemem natury mechanicznej, mogą być nieregularne formy zużycia opon. Spowodowane są one głównie przez jazdę z niewłaściwym ciśnieniem, a także nieprawidłową geometrią kół, złym wyważeniem lub problemem z układem napędowym albo z zawieszeniem. Dlatego, aby uniknąć tego typu awarii, co pół roku powinno się kontrolować wyważenie i geometrię kół samochodu, a także regularnie zmieniać pozycję opon na kołach. Takie postępowanie pozwoli wydłużyć okres trwałości opon i sprawi, że jazda samochodem będzie bardziej komfortowa.

Dane zaczerpnięte ze strony Gawlik wulkanizacja