Zorgtoeslag – najważniejsze informacje

Osoby pracujące w Holandii mają obowiązek wykupienia Zorgverzekering – ubezpieczenia zdrowotnego w tamtejszym kraju. W związku z tym, że jest to narzucony przymus, osoby o niższych dochodach mogą postarać się z kolei o Zorgtoeslag. Co to jest i co powinno się na ten temat wiedzieć?

Dodatkowe dofinansowanie do ubezpieczenia

Zorgtoeslag to nic innego, jak dodatkowe dofinansowanie do ubezpieczenia osób, które mają niższe dochody. Są to pieniądze, które pracowały lub nadal pracują na terenie Holandii w sposób legalny, mają powyżej 18 lat i na bieżąco opłacały wszystkie składki obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jedna, bardzo ważna uwaga – o świadczenie można się ubiegać na bieżąco oraz do roku wstecz! W innym wypadku pieniądze przepadną, jeśli ktoś na bieżąco nie będzie pilnował terminów. Kwota tego dodatku do ubezpieczenia jest stała, a wysokość uzależniona jest od dochodów osoby pracującej w Holandii.

Wysokość Zorgtoeslag

Za rok 2020 wysokość tego dodatku do ubezpieczenia zdrowotnego wynosiła maksymalnie 104 € / za każdy miesiąc ubezpieczenia. Aczkolwiek, należy pamiętać, że zależne jest wszystko dokładnie od wysokości dochodów. Może się bowiem okazać, że dana osoba otrzymała zdecydowanie mniejsze pieniądze lub takiego dodatku finansowego w ogóle nie otrzymała. Na samym końcu należy dodać, że jest to taki dodatek, który należy się za te miesiące, w których jest się ubezpieczonym w pierwszym dniu danego miesiąca. Warto pamiętać o tych wytycznych, aby nie powstawały żadne niejasności.