Zderzenie z dzikim zwierzęciem – co należy zrobić?

Według oficjalnych statystyk, corocznie na polskich drogach dochodzi do 20-30 tys. kolizji aut ze zwierzętami. Jadąc przez zalesione tereny jesteśmy narażeni na ryzyko bliższego spotkania z sarnami czy dzikami, które, chcąc przebiec na drugą stronę ulicy, trafiają prosto pod koła. Jakie kroki należy podjąć po kolizji z dziką zwierzyną? Sprawdź!

Przede wszystkim: policja

Wydawać by się mogło, że wezwanie funkcjonariuszy w sytuacji, kiedy żaden pasażer nie ucierpiał, wydaje się nie mieć większego sensu. Nic bardziej mylnego!  Policjanci po przyjeździe na miejsce zdarzenia spisują szczegółowy protokół, który znacząco ułatwi Ci proces ubiegania się o odszkodowanie. W dokumencie powinny zostać opisane okoliczności zdarzenia, warunki na drodze oraz wyrządzone przez zwierzę szkody. Pamiętaj o tym, aby zrobić zdjęcia uszkodzeniom.

Kontakt z ubezpieczycielem

Twoje auto jest objęte ochroną w ramach polisy AC? W takim razie nie musisz martwić się o stan swojego wozu. Likwidacją szkody wyrządzonej przez dzika, sarnę czy jelenia zajmie się ubezpieczyciel. Aby otrzymać należne pieniądze, bezpośrednio po incydencie należy skontaktować się z ubezpieczycielem, który wyceni straty i pokryje koszty naprawy.

Kierowcy, którzy nie mają wykupionego pakietu AC, w ściśle określonych przypadkach również mogą liczyć na częściowy zwrot kosztów naprawy zbitej szyby czy wgniecenia. O odszkodowanie od zarządy dróg lub nadleśnictwa możesz ubiegać się tylko wtedy, kiedy droga, przy której miało miejsce zdarzenie, nie była odpowiednio oznaczona znakiem A-18b. Warto mieć jednak świadomość, że brak oznaczenia nie zawsze jest równoznaczny z uzyskaniem rekompensaty pieniężnej. Na stronie beesafe.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

 

 

 


Veľký plynový gril - objavte v sebe majstra! Súprava z umelého ratanu - ZÁVAN JARI VO VAŠEJ ZÁHRADE Záhradné pohovky - užite si vo veľkom štýle