Wybuduj dom swoich marzeń

Budowa domu nie jest obecnie wielkim wyzwaniem – niezbędne są odpowiednie środki finansowe oraz posiadanie działki, na której możemy dom wybudować. Jeszcze trzydzieści-czterdzieści lat temu takie przedsięwzięcie było poważną deklaracją: domy budowano latami, a wszystko przez niedostatek materiałów budowlanych, siły roboczej. Zazwyczaj domy wznoszono wtedy samodzielnie. Teraz sytuacja jest diametralnie inna, a jako posiadacze działek możemy korzystać z licznych udogodnień. Jak zaplanować budowę?

Jaką działką dysponujemy?

Pierwszy krokiem jest określenie możliwości, jakie daje nasza działka. Zazwyczaj grunt ma kształt prostokąta lub kwadratu, jednak zdarzają się działki nietypowe, długie i wąskie. Na szczęście i na takich bez problemu wybudujemy wygodny dom dla nas i dla naszej rodziny. Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji, czy chcemy skorzystać z gotowego projektu domu czy też zaplanować dom wspólnie z architektem. W przypadku pracy ze specjalistą nasza budowa może opóźnić się o kilka tygodni – to zazwyczaj szacowany czas na to, aby stworzyć projekt i nanieść niezbędne poprawki.
Gotowe projekty domów dostępne są w topowych pracowniach architektonicznych. Istotne jest, aby wybrać taki projekt, który w spełni nasze oczekiwania. Architekci tworzący takie projekty mają za zadanie tworzyć je tak, aby faktycznie były one dopasowane do oczekiwań większości klientów. Podróż konkretnych modeli możemy wybierać pomiędzy domami jednokondygnacyjnymi, domami z piętrem, domami z poddaszem. Ciekawym przykładem gotowego projektu domu jest dom piętrowy z możliwością aranżacji poddasza. W takim domu znajdziemy trzy obszerne sypialnie (znajdują się na piętrze), dwie łazienki (zarówno na piętrze, jak i na parterze), salon z kuchnią. Dodatkowo projekt domu obejmuje także zamknięty garaż, w którym z powodzeniem zmieści się auto osobowe oraz niezbędne narzędzia czy przedmioty wykorzystywane okazjonalnie.

Zalety gotowych projektów domów

Niewątpliwie największą zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość natychmiastowego wdrożenia ich w życie. W przeciwieństwie do tworzenia projektów od zera nie ma konieczności czekania przez kilka tygodni na finalny efekt. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie budowy na 3-4 tygodnie wcześniej!
Zaletą jest również koszt – gotowe projekty są znacznie tańsze od tworzenia ich od podstaw.Architekci dbają także o to, aby domy były przestronne, jasne, z jak największą liczbą okien.