Technika, która zrewolucjonizowała modę na całym świecie

Polacy zaczynają być coraz bardziej znudzeni powtarzalnością i masowością towarów proponowanych im w znanych sklepach sieciowych. Wielkie galerie handlowe co chwila otwierają się w innym mieście, proponując tę samą gamę firm, a co za tym idzie, także produktów, w całym kraju. Szczególnie Polki narzekają na brak oryginalności, nudę i sztuczne kreowanie mody masowej. Z tego względu w internecie jak grzyby po deszczu pojawią się nowe biznesy, oparte na hand-made, czyli rękodziele. Najciekawsze pomysły doczekały się wielu sukcesów, doceniono je nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Technika hand-made

Charakterystyczną cechą rękodzieła jest to, że do wykonania tych produktów nie są koniecznie duże nakłady finansowe. Co więcej, techniką hand-made może zająć się niemal każdy. Wystarczy odrobina umiejętności manualnych, a i to nie zawsze jest koniecznie. Przede wszystkim liczy się pomysł, bo to on jest najbardziej wartościowy w tej metodzie. Konkurencja jest ogromna, z tego względu gwarancji sukcesu nie ma. Niemniej jednak wiele osób próbuje. Produkty robione ręcznie wyróżnia estetyka, pomysłowość, oryginalność, niewielkie partie towarów oraz ogromna staranność o szczegóły. Początki biznesów rękodzielniczych zwykle określane są mianem zabawy, relaksu, odskoczni. Początkujący producenci zaczynają robić coś dla siebie, przyjaciół i rodziny, później maleńkie partie sprzedają na próbę i jeśli odniosą mikro sukces, otwierają swoje firmy, rzucają pracę i zatrudniają dodatkowe osoby do pomocy. Etap hobby zamieniany jest w etap biznes. Skala działalności zwiększa się. Możliwości rękodzielników bywają nieograniczone.

Biżuteria

Jedną z branż, w której osoby zajmujące się ręcznym wykonywaniem produktów mają największe szanse wypromowania się, jest biżuteria i dodatki. Handel tymi produktami odbywa się głównie w sieci. Powstają portale zrzeszające twórców i sympatyków. Naszyjniki, bransoletki i inne ozdoby tworzone są niemal ze wszystkiego – od kamieni szlachetnych, przez skrawki materiałów, rośliny zatopione w żywicy, klocki lego i modelinę, na gumie kończąc. Ograniczenia nie istnieją. Jedynym wyznacznikiem jest wyobraźnia.

Ubrania i zabawki

Bardzo popularna jest również odzież hand-made. Często próby wykonania czegoś samemu łączą się z niemożnością kupienia produktów, które spełniłyby nasze oczekiwania. Zwykle zaczyna się od drobnych rzeczy – przerabiania spódnic, doszywania kieszonek, ozdobnych ornamentów. Standardowa oferta sklepów bywa nudna, w dodatku kobietom, które zwykle są estetkami, przeszkadza powtarzalność wzorów i modeli. W takich sytuacjach powstają potrzeby stworzenia czegoś, czego nikt jeszcze nie wyprodukował. Ta zasada sprawdza się zwłaszcza w przypadku produktów dla dzieci. Rodzice, znudzeni małym wyborem, powtarzalnością i brakiem oryginalności sami wykonują odzież dla swoich pociech. Jest to forma wyrażenia indywidualizmu, rodzi ona potrzebę tworzenia rzadkich wzorów i nowatorskich pomysłów. Czas ciąży i pierwsze miesiące spędzone w domu bardzo sprzyjają tego typu działalności.

Technika hand-made jest coraz bardziej popularna nie tylko wśród kobiet. Także mężczyźni trudnią się tą dziedziną. Pozwala ona na aktywne zagospodarowanie wolnego czasu, często jest formą relaksu i ucieczki od problemów życia codziennego.

Więcej: http://cocoshki.pl/pl/c/MINI-RODINI/247