Szybki internet w kieszeni czyli LTE

Group Of Multi-Ethnic People Social NetworkingJuż za rok zacznie się upowszechniać nowy sposób przesyłu danych, dzięki któremu odbieranie mejli, plików, oglądanie wideo i słuchanie muzyki z sieci – wszystko jednocześnie – nie będzie żadnym problemem

Producenci sprzętu telefonicznego Nokia i Siemens zakończyli właśnie z sukcesem testy nowego wynalazku – technologii LTE (Long Term Evolution). Udało im się przesyłać dane na telefon komórkowy z prędkością ponad 100 Mb/s. To kilkadziesiąt razy szybciej niż w obecnie stosowanych technologiach, na przykład HSDPA.

Firmy takie jak Alcatel-Lucent czy LG ogłosiły, że pierwsze telefony i usługi oparte o technologię LTE będą dostępne już w 2009 r. Z kolei zrzeszająca operatorów komórkowych organizacja GSM Association ogłosiła oficjalne poparcie technologii LTE jako standardu dostępu do sieci telekomunikacyjnych nowej generacji, czytamy w dzienniku.

– LTE oferuje taką przepustowość łącza, że oprócz wszystkich wymienionych usług przez internet może też być przesyłany głos ze zwykłej rozmowy telefonicznej – mówi Magda Borowik, analityk rynku telekomunikacyjnego firmy IDC Polska. Dlatego może się okazać, że jeśli nowa technologia się przyjmie, operatorzy zaczną cały kraj pokrywać antenami umożliwiającymi dostęp do sieci. Wtedy tysiące tradycyjnych, drogich masztów komórkowych może okazać się niepotrzebnych. Zatem oprócz szybkości internetu w telefonie LTE może też poprawić krajobraz, dodaje.
LTE (Long Term Evolution) jest nazwą sieci mobilnej. Sieć LTE będzie przewyższała o klasę obecne komercyjne systemy WCDMA / HSPA. Na dzień dzisiejszy, testowe systemy są w stanie osiągać przepływności rzędu 150 Mbit/s w kierunku do abonenta, czyli ponad dziesięciokrotnie więcej niż oferuje technologia HSPA. Przewidywane maksymalne przepływności oferowane przez sieci LTE, z wykorzystaniem podwójnych anten zarówno od strony stacji bazowych jak i terminali, sięgać mają 144 Mbit/s (w kierunku do abonenta) oraz 50 Mbit/s (w kierunku od abonenta) na nośnej 20 MHz. Opóźnienia mają wynosić około 10 ms, co oznacza siedmiokrotną poprawę w stosunku do HSPA.
Przewiduje się, że komercyjne wdrożenia oparte na technologii LTE pojawią się na rynku na przełomie lat 2009/2010 r., chociaż specjaliści się spodziewają‚ że na prawdziwy standard trzeba będzie poczekać do 2012 r.