Samochód zmienny jak kameleon

Wszyscy posiadacze samochodów starają się jak najlepiej dbać o swój pojazd i wprowadzają do niego najróżniejsze ulepszenia, najczęściej mniej lub bardziej przydatne elementy dekoracyjne. Jednak jeśli taki tuning wizualny ma być naprawdę efektowny to warto także zastosować nowe rozwiązanie w dziedzinie malowania nadwozia, jakim jest lakier kameleon.

Jak działa efekt kameleona?

Ten nowy i zyskujący coraz większą popularność rodzaj lakieru samochodowego, całkowicie zmienił podejście do kwestii kolorystyki auta, jednocześnie łamiąc wszelkie dotychczasowe schematy. Stosując do malowania lakiery zwane kameleonami, można osiągnąć niezwykle ciekawe efekty kolorystyczne, wzbudzające zainteresowanie a niejednokrotnie i zachwyt innych uczestników ruchu.

Najważniejszą cechą charakteryzującą ten sposób malowania jest ciągła zmienność jego barw, która bezpośrednio zależy od kąta padania promieni słonecznych. Karoseria wręcz mieni się wszystkimi kolorami tęczy, a każdy zapytany jaki kolor ma nasz samochód, z pewnością nie odpowie na to pytanie. Efekt płynnego przechodzenia barw umożliwiają pigmenty kolorów w postaci małych cząsteczek krzemu z przylegającymi cząstkami tlenku żelaza i dwutlenku tytanu. Dostępna jest bardzo szeroka gama różnych odcieni, od turkusu po ciemną zieleń czy od fioletu aż po ciemne bordo. Jakie lakiery kameleony wybierzemy, zależy to już tylko od naszych indywidualnych upodobań.

Jak nakładać lakier kameleon?

Ten typ lakieru jest jednym z najtrudniejszych do nakładania i potrzeba do tego nie tylko odpowiednio wyposażonej lakierni ale również specjalisty o jak najwyższych kwalifikacjach. Aby lakiery kameleony wyglądały dobrze na karoserii auta, trzeba ją wcześniej w odpowiedni sposób przygotować do malowania. Po jej dokładnym umyciu należy najpierw starannie wypełnić wszelkie rysy i ubytki w starej powłoce lakierniczej, wyrównując je tak aby nie było żadnych nierówności. Następnie kładzie się najczęściej dwie warstwy czarnego podkładu, który po wyschnięciu trzeba lekko przeszlifować. Lakier bazowy nakłada się także w kilku cienkich warstwach, a na koniec dwie warstwy lakieru bezbarwnego z odpowiednio dobranym utwardzaczem. Dzięki temu wzmacniamy odporność i trwałość uzyskanej powłoki.

Jakie pojazdy malować lakierami o zmiennych barwach?

Lakier kameleon to doskonałe rozwiązanie do malowania wszelkiego rodzaju samochodów osobowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć go do ozdoby elementów wyposażenia także innych pojazdów. Świetnie prezentuje się np. na zbiornikach paliwa czy błotnikach motocykli. Decydując się na ten typ tuningu wizualnego trzeba niestety liczyć się z wysokimi kosztami, ale uzyskany efekt końcowy z pewnością będzie tego wart.

Artykuł powstał we współpracy z Lakiery24.com


leżaki balkon Plynový ohrievač terasové prestrešenie