Różnorodność zaworów rozdzielających

Pomimo tego, że pneumatyka jest dzisiaj powszechnie wykorzystywana niemal w każdej branży i niemal na każdym kroku jesteśmy w stanie natknąć się na elementy sterowane przy pomocy układów pneumatycznych, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z jej różnorodności i możliwości przystosowania do konkretnych rozwiązań!

Jednym z elementów układów pneumatycznych, które są najczęściej pomijane i bagatelizowane we wszystkich układach, są zawory rozdzielające. Pomimo tego, że pozornie nie pełnią one podstawowej roli w żadnym układzie pneumatycznym, to jednocześnie ciężko sobie wyobrazić działanie i funkcjonowanie tego typu układów bez zaworów rozdzielających. Jakie mamy rodzaje zaworów rozdzielających?

Zawory rozdzielające – rodzaje

Wbrew pozorom na rynku istnieje wiele różnorodnych rodzajów zaworów rozdzielających, których jednak podstawowym zadaniem w każdym przypadku jest odpowiednie sterowaniem kierunkiem przepływu – powietrza czy po prostu czynnika roboczego w ujęciu najszerszym. Zawory rozdzielające z powodzeniem stosuje się zarówno w układach napędowych, jak i w układach mających za zadanie wyłącznie sterować dalszymi podzespołami.

Różnorodność zaworów rozdzielających

Zawory rozdzielające mogą różnić się między sobą nie tylko sposobem zmiany kierunku przepływu czynnika roboczego – może to być ruchome suwadło, grzybek czy chociażby płytka rozdzielająca – ale również ilością dróg przepływu czynnika, wydajnością przepływu czy również sposobem sterowania takim zaworem.

Zawory rozdzielające

Pomimo tego, że obecnie na rynku najpopularniejsze są zawory 2-drogowe, to z powodzeniem jesteśmy w stanie zakupić w powszechnej sprzedaży również zawory nawet 5-cio drogowe. W przypadku indywidualnych zamówień uwzględniających konkretne potrzeby i specjalistyczne projekty instalacji pneumatycznych, możliwe jest wykonanie zaworów rozdzielających o znacznie większej ilości dróg przepływu czynnika. Warto pamiętać jednak o tym, że znacznie zwiększa to koszty wykonania tego typu instalacji pneumatycznej.

Pamiętajmy o zaworach rozdzielających!

Podsumowując, projektując jakąkolwiek instalacje pneumatyczną warto już na samym początku uświadomić sobie, że zawory rozdzielające pełnią niezwykle ważną funkcje. Co prawda często można zastąpić je innymi elementami, to jednak w większości przypadków zastosowanie zaworów rozdzielających jest najszybszym, najtańszym i zarazem najmniej awaryjnym sposobem sterowania przepływem czynnika.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP