Rodzaje węgla. Jaki węgiel wybrać?

Każdy chce kupić opał, który będzie zapewniał odpowiedni komfort cieplny w domu, jednocześnie powinien być w niskiej cenie. Czy to możliwe? Po pierwsze opał musi być dostosowany do rodzaju pieca, jaki posiadamy, po drugie musi mieć dobrą cenę, bo zazwyczaj mamy ograniczony budżet. Obecnie największą popularnością cieszy się węgiel oraz ekogroszek, to materiały wydajne, kaloryczne i przystępne cenowo.

Węgiel kamienny

Koszty ogrzewania domu będą zależeć od sprawności instalacji grzewczej, ale również od jakości paliwa. Nowoczesne, automatyczne piece węglowe osiągają naprawdę imponującą sprawność spalania na poziomie 80-90%. W tym wypadku koszty ogrzewana nie są zbyt wysokie, także można cieszyć się z niskich kosztów utrzymania domu. Oczywiście są też minusy takiego rozwiązania. Przede wszystkim osiągnięcie odpowiedniej sprawności wytwarzania ciepła jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy stosuje się odpowiedni rodzaj węgla. To, dlatego podczas zakupu opału nie warto sugerować się wyłącznie niską ceną. Dobrym rozwiązaniem będzie koks ceny, który ma dużą wydajność, jest łatwo dostępny i niedrogi. Dobrze sprawdzi się opał workowany, który jest wygodny w użytkowaniu i przechowywaniu.

Od czego zależy wartość opałowa węgla?

Wybierając węgiel workowany należy zwrócić uwagę na to skąd pochodzi. Można spytać sprzedawcę o certyfikaty, pochodzenie materiału, skąd jest wydobywany. Jakość węgla ma ogromne znaczenie i warto się z tym liczyć. Wybierając opał workowany wysokiej jakości możemy liczyć na niższe koszty ogrzewania, poza tym w ten sposób dbamy o środowisko naturalne, bo ograniczamy emisję szkodliwych dla atmosfery substancji. Paliwo musi być dobierane według wskazań producenta danego pieca, który posiadamy. Takie parametry można znaleźć w dokumentacji technicznej.

Rodzaje węgla

Węgiel można podzielić ze względu na typ, klasę, gatunek i sortymenty. Wyróżnia się węgiel typu orzech, groszek, kostkę, koks ceny, Można nabyć węgiel workowany cena, takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, bo pozwala utrzymać większą czystość w kotłowni. Do najpopularniejszych rodzajów węgla obecnie zaliczyć można orzech, groszek oraz miał.

Pamiętajmy, że od rodzaju węgla, jaki spalamy w piecu zależą nasze rachunki za ogrzewanie oraz komfort ciepły w domu. Warto dobrze się zastanowić zanim podejmiemy współpracę z danym sprzedawcą.