Rattan i technorattan – różnice i podobieństwa

Pojęcie rattanu znane jest powszechnie i od razu kojarzy się przede wszystkim z gustownym zestawem mebli wypoczynkowych. Jednak nie każdy wie, co to jest technorattan i czym różni się od rattanu. Po co został opracowany i jakie są cechy mebli wykonanych z niego?

Rattan

Ten używany od czasów starożytnych naturalny surowiec produkowany z jednego z gatunków palm rosnących na rozległych terenach Azji, Afryki i Australii. Rattan jest materiałem, który łatwo pozyskać i poddać obróbce.

Jako surowiec naturalny jest ekologiczny i w całości biodegradowalny, zatem kupując meble wykonane z niego, nie szkodzimy środowisku naturalnemu. Co istotne, jest także łatwo odnawialnym surowcem, gdyż pnącza palm, z których jest pozyskiwany, rosną w bardzo szybkim tempie. Na każdym etapie produkcja i użytkowanie mebli rattanowych są więc przyjazne naturze.

Ulepszanie natury

Niestety rattan ma mocno ograniczoną trwałość. To wymusiło na producentach opracowanie innych, doskonalszych materiałów. Starano się opracować materiał, który urodą dorównywałby rattanowi, ale spełniał też wymagania klientów dotyczące jakości i odporności na np. niekorzystne warunki atmosferyczne. I tak powstały meble z technorattanu.

Krótko mówiąc, technorattan to nowocześniejsza, udoskonalona wersja rattanu, wykonana z najwyższej jakości polietylenu.

Podobieństwa

Między rattanem i jego nowocześniejszą wersją istnieje kilka podobieństw:
– obydwa te materiały są bardzo lekkie, co ma duże znaczenie dla komfortu ich użytkowania,
– istotną cechą obydwu materiałów jest bezpieczeństwo, jakie zapewniają osobom je użytkującym – nie posiadają żadnych substancji toksycznych,
– łatwo je utrzymać w czystości, wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką lub szczoteczką.
Podobieństw tych jest, jak widać, dosyć mało. Wynika to z faktu, że meble z technorattanu miały być pozbawione wad, którymi obarczone są te rattanowe.

Różnice

Jako poprawiona wersja, meble z technorattanu powinny znacznie się różnić od swych poprzedników. Czy tak jest w istocie? Oto różnice:
– znacznie dłuższa trwałość mebli z technorattanu to różnica, która nasuwa się jako najważniejsza. Producenci szacują trwałość tych mebli na 10 – 15 lat, podczas gdy rattanowe jedynie na około połowę tego okresu,
– technorattan nie zmienia wyglądu, a jego kolor nie płowieje przez cały okres użytkowania,
– technorattan wytrzymuje nawet najbardziej skrajne temperatury, które nie powodują pogorszenia jego właściwości. Nie musimy się więc martwić, że nasz ogrodowy zestaw mebli z technorattanu zniszczy się, przechowywany zimą w wilgotnej, chłodnej piwnicy czy szopie,
– rattan wykazuje pewną wrażliwość na wilgoć, czego nie można powiedzieć o jego następcy,
– rattan jako materiał naturalny ulega w 100% biodegradacji, technorattan można poddać natomiast recyklingowi.

Podsumowując

Często mówi się, że nie da się poprawić natury. Jednak w przypadku mebli z technorattanu ta zasada raczej nie znajduje zastosowania. Meble te to idealne połączenie przyjemnego dla oka, naturalnego surowca z praktycznymi cechami jakie gwarantuje współczesna technologia.meble z technorattanumeble z technorattanuRattan i technorattan – różnice i podobieństwa, meble z technorattanu, aranżacja, aranżacja wnętrzRattan i technorattan – różnice i podobieństwa, meble z technorattanu, aranżacja, aranżacja wnętrz