Pojemniki i palety wielokrotnego użytku

Podstawową jednostką ładunkową stosowaną w niemal każdym magazynie, sklepie czy hali produkcyjnej są standardowe drewniane euro palety. To zunifikowany nośnik transportu o standaryzowanych wymiarach, który stosowany jest nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dzięki temu jest najbardziej uniwersalną jednostką ładunkową.

Palety drewniane a plastikowe

Drewniane palety wykorzystuje się przez długie lata i w żaden sposób nie wpływają negatywnie na środowisko. Mają jednak kilka wad. Na przykład to, że są dosyć ciężkie lub mają ograniczone możliwości czyszczenia. Na drewnianych paletach często pojawiają się bakterie i grzyby. Drewniane palety często też ulegają drobnym awariom i choć łatwo można je samodzielnie naprawić, to jest to pewnego rodzaju kłopot. Dlatego coraz częściej używa się palet z plastiku, które są znacznie lżejsze i łatwiejsze w czyszczeniu. Najczęściej wykorzystywane są w transporcie lotniczym, gdzie waga ma bardzo duże znaczenie. Dzięki odporności na bakterie i grzyby znajdują zastosowanie również w branży spożywczej.

Plastikowe skrzyniopalety

Oprócz plastikowych palet coraz większą popularność zyskują plastikowe skrzyniopalety i różnego rodzaju skrzynie plastikowe. Produkowane są w wielu kształtach i rozmiarach, również na zamówienie. Dzięki temu można dostosować ich rozmiar tak, aby zmieścić jak największą ilość produktu. Dzięki swojej przemyślanej budowie skrzyniopalety plastikowe mogą być piętrzone. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca w magazynie i powierzchni auta. Takie oszczędności z kolei generują większą wydajność powierzchni magazynowej i redukcję kosztów. W gospodarce magazynowej i w każdej innej działalności jest to przecież bardzo ważne.

W plastikowych skrzynkach może być przechowywane niemal wszystko, jednak najlepiej sprawdzają się przy składowaniu towarów sypkich i pojedynczych, przechowywanych luzem. Kształtem i wielkością mogą być dostosowane do specyfiki produktu. To bardzo podnosi ich atrakcyjność na rynku.

Dodatkowym, aczkolwiek bardzo ważnym atutem takich jednostek składowania jest ich wpływ na środowisko. Take jednostki służą przez długi czas, natomiast w końcowym etapie życia mogą zostać poddane procesom recyklingu. Nie pozostawiają po sobie żadnych odpadów ani negatywnych skutków dla środowiska.

Jednostki z plastiku z pewnością są przyszłością branży logistyki i transportu. Coraz więcej firm i operatorów logistycznych decyduje się na ich wdrożenie do codziennej działalności.