Planujesz pożyczkę? Tego unikaj!

Pożyczki pozabankowe są coraz popularniejsze, co widać po stale rosnącej liczbie ofert. Ta łatwość w ich zaciąganiu może być wstępem do poważnych kłopotów, bo nie każdy produkt finansowy przygotowany jest w sposób rzetelny i uczciwy. Tak groźne dla domowych finansów spirale długów najczęściej biorą się właśnie z tego, że niebyt rozsądnie zaciągnęło się kosztowny dług.

Pożyczki zgodnie z prawem

Branża pożyczkowa, jak zresztą każda inna, narażona jest na ataki oszustów. Nie wszystkie oferty, jakie widzi się w sieci, są godne zaufania, część z nich to zwykła próba wyłudzenia pieniędzy od niczego nieświadomych klientów. Trzeba jednak przyznać, że wiele ofiar nieuczciwych pożyczkodawców w pewnym stopniu też ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Chodzi bowiem o to, że nie każdy należycie weryfikuje firmę, od której chce pożyczyć pieniądze. Sporo osób sugeruje się wyłącznie brakiem kosztów, nie patrząc na to, jak dana oferta wygląda w całości i kto tymi pożyczkami zarządza. Na pewno więc należy się wystrzegać firm niesprawdzonych i pożyczkodawców, którzy unikają publikowania swoich danych. Firma działająca legalnie zawsze podaje pełną nazwę, adres swojej siedziby, dokładne dane kontaktowe, REGON, NIP, KRS oraz wysokość kapitału zakładowego. Jeżeli tych informacji nie można sprawdzić, należy taką ofertę omijać szerokim łukiem.

Uważać trzeba szczególnie na pożyczki bez żadnej weryfikacji, dla każdego, niezależnie od dochodów i historii kredytowej. Tego typu produkty są zazwyczaj bardzo drogie i trudne do spłacenia, a umowy do nich dołączone pełne są niedozwolonych klauzul.

Żadnych ukrytych kosztów

Drugie poważne zagrożenie to niepełne informacje o samej pożyczce. Czasami ogłoszenie ogranicza się do enigmatycznej informacji np. o zerowej prowizji albo bardzo niskich odsetkach, tymczasem kosztów związanych z pożyczką najczęściej jest znacznie więcej. Prawidłowo przygotowana oferta powinna mieć wyszczególnione wszystkie opłaty, jakie klient musi uiścić, koniecznie też podana ma być do wiadomości Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, określająca całkowity koszt danej pożyczki – RRSO wyrażana jest jako wartość procentowa kwoty pożyczki w ujęciu rocznym. Do tego nie może zabraknąć precyzyjnie określonego terminu spłaty oraz konsekwencji wynikających z naruszenia warunków danej umowy. Tak właśnie opisana jest każda pożyczka przez internet na lowcachwilowek.pl, dlatego to idealne miejsce do wyszukiwania atrakcyjnych produktów finansowych.

Jak wybrać idealną ofertę?

Dobre pożyczki jak najbardziej istnieją. Coraz więcej firm pożyczkowych dba o swoją opinię i przygotowuje ofertę z zachowaniem najwyższych standardów, z tego jednak wynika kolejna trudność – jak w tym gąszczu propozycji znaleźć coś właściwego dla siebie? Z odsieczą przychodzi porównywarka szybkich pożyczek, która zbiera w jednym miejscu wszystkie oferty godne uwagi. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, bo oszczędza się czas, w dodatku jedno kliknięcie wystarczy do tego, by porównać różne produkty np. pod kątem czasu spłaty pożyczki.