Palmy w domu i w ogrodzie

Rajski klimat w naszej szarej rzeczywistości? To możliwe! Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, że istnieją gatunki palm, które doskonale czują się w niższych temperaturach. Takie odmiany nazywa się mrozoodpornymi. Dostępne są one nierzadko od ręki w sklepach ogrodniczych. Palmy mrozoodporne potrafią ożywić i ocieplić każde wnętrze, balkon i ogród.

Palmy idealne do mieszkania

Oto kilka wybranych przez nas gatunków, na które warto zwrócić uwagę, aranżując wnętrze w tropikalnym stylu.

Bismarckia Nobilis

Efektowna palma o charakterystycznie srebrnym zabarwieniu liści w wachlarzowym kształcie. Nie toleruje minusowych temperatur, za to świetnie odnajduje się we wnętrzach. Dobrze radzi sobie w nich przez cały rok. Nasłonecznione stanowisko to dla niej podstawa. Bismarckia Nobilis pochodzi z Madagaskaru.

Howea Forsteriana – Kentia

Ta pochodząca z Australii palma posiada dorodne, ciemnozielone liście. Podobnie jak Bismarckia Nobilis nie lubi mrozu, dlatego nie sprawdzi się w ogrodzie lub na tarasie. We wnętrzach nie jest wybredna, może rosnąć również w zacienionych miejscach domu.

Licuala Grandis

Spośród wymienionych wyżej palm, ten gatunek jest najmniej wymagający. W panującym w naszym kraju klimacie najlepiej czuje się we wnętrzach, choć nie straszne Licuala Grandis ogrody zimowe. Rozłożyste liście rośliny pięknie się błyszczą w świetle. Ta wytworna palma pochodzi z Nowej Gwinei.

Palmy do ogródka i na taras

Zaprezentowane poniżej gatunki dobrze zniosą zimę na zewnątrz. To doskonały wybór dla tych, którzy pragną zasadzić palmy na terenie posesji.

Trachycarpus Wagnerianus

To gatunek, który sprawdzi się w polskim ogrodzie. Jest to niebywale wytrzymała palma. By szczęśliwie przezimowała w naszym klimacie należy otulić ją włókniną i specjalnym kablem grzewczym. W takim wydaniu niestraszna jej temperatura poniżej -20 stopni Celsjusza. Poleca się wsadzenie rośliny w grunt, gdyż w donicy rośnie dużo wolniej niż w środowisku naturalnym. Na górzystych obszarach Chin i Japonii potrafi osiągnąć wysokość nawet 5 metrów.

Trachycarpus Fortunei

Prawdopodobnie najpopularniejszy wybór spragnionych rajskich widoków Polaków. Dobrze znosi niskie temperatury. Z odrobiną wsparcia potrafi przetrzymać mrozy oscylujące na poziomie -15 do -18 stopni w ogródku. Naturalnie występuje na dużych wysokościach np. w Himalajach. Trachycarpus Fortunei to palma, którą widuje się na wakacjach w Europie, gdzie często sadzona jest wzdłuż ulic i w pobliżu zabudowań. To strategicznie dobre miejsca, gwarantują one osłonięcie rośliny od wiatru, a to z kolei zapobiega łamaniu się jej sztywnych liści.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.