Oleje do manualnych skrzyń biegów

Manualna czy automatyczna?

Współcześnie kierowcy mają wybór – mogą decydować się na automatyczne skrzynie biegów, lub pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach. W naszym kraju (jak i w ościennych europejskich państwach) dużo popularniejsze są mimo wszystko skrzynie manualne. Na czym polega ich przewaga? Czy chodzi tutaj o siłę przyzwyczajenia? A może skrzynie manualne faktycznie przewyższają np. pod kątem wytrzymałości popularne na Zachodzie automaty? Z drugiej strony – automatycznie skrzynie biegów pozwalają na łatwiejsze prowadzenie samochodu np. w warunkach miejskich.

Właściwa konserwacja – klucz do długotrwałego użytkowania bez awarii

Niezależnie od preferowanego typu – skrzynie biegów wymagają one odpowiedniej konserwacji, by funkcjonować bez zarzutu przez długi czas. Zdecydowaną zaletą manualnych skrzyń jest fakt, iż mamy większy wpływ na to, kiedy i z jaką częstotliwością będziemy zmieniać biegi. Automat bowiem może niekiedy znacząco ułatwiać prowadzenie pojazdu (np. w sytuacji wyprzedzania czy wykonywania bardziej skomplikowanych manewrów), jednak tempo zmiany biegów jest wtedy od nas zupełnie niezależne. Tymczasem manualny układ pozwala nie tylko na większą kontrolę, ale jest też bardziej wytrzymały. Oczywiście, w warunkach miejskich (w których nierzadko dominują wszelkiego rodzaju zatory drogowe) łatwiej prowadzić auto z automatyczną przekładnią. Jednakże samochód wyposażony w taką skrzynię biegów zużywa więcej paliwa, to w dzisiejszych, niespokojnych czasach, może stanowić kartę przetargową. Zdecydowaną zaletą ręcznych skrzyni biegów jest też to, że nie wymagają one tak skrupulatnej konserwacji jak automaty. Choć oczywiście regularna zmiana oleju jest konieczna.

Warto jednak zdecydować się na olej rekomendowany przez producenta naszego pojazdu, jego parametry będą bowiem najbardziej kompatybilne z potrzebami samochodu. Tym bardziej, że manualne skrzynie biegów muszą mieć zdolność przenoszenia coraz większych momentów obrotowych. Stąd – warto zainwestować w dedykowany im olej przekładniowy do manualnych skrzyń biegów, który będzie utrzymywał je w dobrej kondycji. Renomowany producent szerokiej gamy olei, Castrol, oferuje w swym asortymencie również liczne produkty przeznaczone właśnie do konserwacji aut z „manualem”. Znajdują się wśród nich głównie wysokiej jakości oleje syntetyczne, takie jak: zapewniający ochronę łożysk i kół zębatych w skrzyniach biegów ustawionych wzdłużnie SYNTRAS B 75W (umożliwia płynną zmianę biegów nawet w najniższych temperaturach), olej chroniący przed zużyciem SYNTRAS V FE 75W-80, dedykowany zwłaszcza 5-cio i 6-cio biegowym skrzyniom takich marek jak Audi, Volkswagen, Seat czy Skoda, olej SYNTRAS Z LONGLIFE 75W-80 do samochodów ciężarowych (ze skrzyniami biegów wymagającymi szczególnej ochrony przed zatarciem oraz działaniem zmiennych temperatur). Na uwagę zasługuje fakt, że łatwo jest dobrać odpowiedni olej do marki posiadanego pojazdu. W większości bowiem producenci jasno określili specyfikacje. Ponad to w ofercie Castrol znajdują się uniwersalne produkty, a także specjalistyczne oleje umożliwiające przystosowanie auta do niekorzystnych warunków klimatycznych. I choć skrzynie manualne z reguły są bardziej odporne, to jednak mroźny klimat może pogarszać ich funkcjonowanie. A przecież zasada, iż lepiej zapobiegać awariom, niż wydawać krocie w warsztatach – obowiązuje w każdych warunkach.