O czym trzeba pamiętać wybierając się na wycieczkę skiturową?

Wycieczki skiturowe stają się coraz bardziej popularną formą aktywności. Nie jest to jednak sport dla amatorów. Jak każdą wyprawę w góry, skitur też należy koniecznie zaplanować i trzymać się ustalonego programu. Od tego zależy bezpieczeństwo uczestników wycieczki. O czym należy pamiętać, aby przygotować dobrą i ciekawą wyprawę?

Zaplanuj trasę

Przed udaniem się na wycieczkę skiturową koniecznie należy zaplanować trasę. Skitur wprawdzie polega na poruszanie się poza ustalonym szlakiem, ale nie oznacza to wycieczek „na partyzanta”.

Warto sprawdzić prognozę pogody oraz ilość zalegającego śniegu. Koniecznie należy też zapoznać się z ostrzeżeniami lawinowymi. Jeśli teren, po którym chcemy się poruszać jest nimi objęty, to bezpieczniej będzie przełożyć wycieczkę skiturową na inny termin albo zmienić trasę.

Przygotuj sprzęt

Żeby udać się na wycieczkę skiturową należy mieć przygotowany właściwy sprzęt. Teoretycznie, można wykorzystać zwykłe narty zjazdowe, ale nie będzie to zbyt wygodne ani praktyczne. Profesjonalne narty skiturowe są od nich dużo lżejsze. Zazwyczaj ważą pomiędzy 1, a 1,5 kg. Bez problemu można je wnosić na szczyt.

Wycieczki skiturowe nie mogą się jednak odbyć bez wiązań i fok. Wiązania skiturowe charakteryzują się tym, że można łatwo wypiąć piętę buta. Ma to duże znaczenie przy wchodzeniu „pod górę”. Równocześnie, buty łatwo się wpina we wiązania. Dzięki temu można wygodnie zmieniać ustawienia z podchodzenia, na zjazd. Dodatkowo, szybkie uwolnienie pięty jest mechanizmem, który w razie upadku może uchronić przed zwichnięciem kostki.

Wynajmij przewodnika

Wycieczki skiturowe to nie bułka z masłem. To sport dla ludzi przygotowanych fizycznie i psychicznie na ciężki wysiłek… i dużo satysfakcji. Należy jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa na pierwszych wyprawach warto mieć ze sobą specjalistę.

Dobry przewodnik lub instruktor, wyjaśni jak wybierać najlepsze trasy i jak zachować się w razie zagrożenia. Zdradzi tajniki stawiania nart w sposób wydajny i jak najmniej obciążający dla organizmu. Przewodnicy są też doskonale zorientowani w terenie, na który prowadzą swoje wycieczki. W związku z tym jest mniejsze ryzyko popełnienia błędu lub zagubienia się.

Przed udaniem się na wycieczkę skiturową dobrze jest poćwiczyć na równym terenie lub niewielkim wzniesieniu. To dobra okazja żeby na spokojnie zapoznać się ze sprzętem i techniką chodzenia. Na pierwszy raz nie ma sensu wybierać się na spacer trwający dłużej niż dwie godziny, bo może okazać się to zbyt męczące dla amatora.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wycieczki skiturowe.