Niemieccy politycy rezygnują z Nokii

Nokia-LogoNiemieccy politycy potępiają plany Nokii, zamierzającej przenieść jedną ze swych fabryk z Niemiec do Rumunii, i w proteście pozbywają się telefonów komórkowych tego koncernu. Chodzi o likwidację fabryki w Bochum w Zagłębiu Ruhry, gdzie do połowy roku – jak wynika z zapowiedzi światowego lidera telefonii komórkowej – pracę straci ok. 2300 osób.

Wymianę Nokii na telefon innej firmy zapowiedział szef resortu ochrony konsumenta Horst Seehofer, podkreślając, że robi to w geście solidarności z załogą fabryki w Bochum.

Gazeta „Bild” donosi, że Seehofer zastanawia się nawet nad „banicją” Nokii z całego swojego resortu.

Szef frakcji SPD w Bundestagu Peter Struck już oddał swoją Nokię i zlecił zakup telefonu komórkowego innej marki.

Były premier Bawarii Edmund Stoiber uznał, że kierownictwo Nokii postępuje „nieprzyzwoicie” i że swą polityką, obliczoną jedynie na maksymalizację zysków, Nokia „szarga opinię gospodarki rynkowej”.

Także minister pracy i spraw społecznych Olaf Scholz uważa – jak donosi „Frankfurter Rundschau” – że Nokia „postępuje nieprzyzwoicie” i że normy przyzwoitości powinny obowiązywać także w gospodarce.

Centrala związkowa DGB wzywa nawet do bojkotu Nokii. Natomiast minister gospodarki Michael Glos mówi o „niepięknej stronie globalizacji”, wskazując jednocześnie, że owa globalizacja jest w sumie dla Niemiec bardzo korzystna.

Według rumuńskich mediów Nokia ma rozpocząć produkcję w Rumunii już w tym roku i docelowo zatrudniać 3,5 tys. osób. Pracownicy zatrudnieni tam przy produkcji mają zarabiać średnio równowartość 220 euro miesięcznie.

Nokia tłumaczyła decyzję o zamknięciu fabryki w Bochum „brakiem konkurencyjności geograficznej”. „Nawet modernizacja i nowe inwestycje nie uczyniłyby tych zakładów bardziej konkurencyjnymi” – głosi komunikat.

W Niemczech przeniesienie fabryki fińskiego koncernu do Rumunii wzbudziło zaniepokojenie losem 2,3 tys. zwolnionych pracowników oraz wpływem na borykający się z kłopotami gospodarczymi region Nadrenii-Północnej Westfalii.