Naturalnie sztuka wokół nas

Sztuka i natura – takie zestawienie ma sens, który wzbogaci także przestrzeń egzystencjalną człowieka funkcjonującego na co dzień z daleka od przyrodniczego środowiska. Artyzm to nie tylko geometria, minimalizm, nowatorskie materiały, skrupulatnie wyliczone proporcje. To także ponadczasowe piękno naturalnych materiałów jak glina, drewno, jedwab. To tematy zaczerpnięte z natury, które dzisiaj często oznaczają postmodernistyczne przekształcenia i oryginalne realizacje, czego przykładem jest coraz bardziej popularna land art.

W kierunku land art

Land art to natura, ale też zaskoczenie. To akcja i interpretacja. To działanie przyrody i ludzka kreatywność. To intelektualizm w ramach przeogromnej siły naturalnej. Dzieła land art to eksponaty, które znajdują się zazwyczaj na zewnątrz i poddawane są działaniu deszczu, wiatru, czasu. To czas właśnie tworzy je w sposób elementarny. Nadaje im autentyczną wartość. Dzieła land art z czasem odsłaniają istotę samej natury. Mają formę gigantycznych instalacji, ale też kompozycji w skali mikro. Z pewnością wzbogacą przestrzeń każdego ogrodu.

W kierunku sztuki organicznej

Przestrzeń codzienności to doskonałe miejsce do ukazywania sztuki. Także tej inspirowanej naturą, którą prezentuje się na stronie artvesta.pl pośród dzieł utrzymanych także w innej stylistyce. Przekonamy się, że nawet meble mogą łączyć artyzm i naturę. Nie mówiąc już o rzeźbach, plakatach, obrazach, malunkach. Ciekawym przykładem sztuki odsyłającej do form naturalnych jest sztuka organiczna. Obłe rzeźby, które przypominają pierwotne formy organizmów, muszle, kamienie. Efektownie zaprezentują się zarówno w ogrodzie jak i we wnętrzu.

W kierunku sztuki ludowej

Nowoczesne aranżacje wnętrzarskie i ogrodowe wykorzystują także w twórczy sposób sztukę regionalną czy ludową. Przecież folklor to bogate źródło inspiracji, które opierają się na tematach zaczerpniętych z przyrody. Przykładem takich artystycznych odniesień do sztuki folkloru są malunki na drewnie czy meble drewniane malowane ręcznie we wzory roślinne.