O fotowoltaice mówi się coraz więcej. Po części dzięki rosnącej świadomości ekologicznej Polaków, a po części dzięki programowi „Prosument”.
W Polsce ich wydajność jest największa gdy są skierowane na południe (z możliwym odchyleniem do 30°) pod kątem ok. 30-60°.
Optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na skośnym dachu, skierowanym na południe. Wówczas jednocześnie pozostają one dobrze nasłonecznione i nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Ponadto jeśli instalacja solarna zostanie uwzględniona już na etapie budowy domu, jej koszty mogą zostać znacznie obniżone, a same panele słoneczne zostaną wkomponowane jako element dachu.
Źródło: Fotowoltaika (ekofachowcy.pl)
Mówiąc najprościej, fotowoltaika to wykorzystywanie energii ze słońca i przetwarzanie jej na energię elektryczną – za pomocą specjalnej instalacji składającej się z ogniw fotowoltaicznych i inwertera. Zalet nietrudno się domyślić. Nie dość że takie rozwiązanie jest ekologiczne, to jeszcze nie musimy płacić za prąd. Jedynym ponoszonym przez nas kosztem jest kupno i późniejszy montaż instalacji fotowoltaicznej, która – co prawda – jest dość droga, ale można na nią otrzymać dofinansowanie w postaci dotacji połączonej z pożyczką oprocentowaną na 1 proc. w skali roku. Jak? Wystarczy zainteresować się programem Prosument, za który odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Prosument to program, którego cego celem jest udzielanie dofinansowania na zakup i montaż nowych instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Wsparcie z programu obejmuje:
Dofinansowanie można także otrzymać na wymianę już istniejących instalacji.