Łazienki Królewskie w Warszawie

Jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych w Warszawie są Łazienki Królewskie. Można tam podziwiać wiele zabytkowych dzieł sztuki, a na zewnątrz znajduje się park w którym przechadzają się pawie.

Historia Łazienek Królewskich

Na zlecenie S.H. Lubomirskeigo około roku 1680 zbudowano centralny pawilon, który miał pełnić funkcję łaźni. W latach 1724-1732 wykopano basen wodny, a w 1772 łaźnie zaczęto przekształcać w dom mieszkalny, aż w okresie między 1778-1793 uzyskała wygląd klasycystycznego pałacu. Latem król wydawał tam Obiady Czwartkowe z udziałem wielu wybitnych pisarzy, uczonych i artystów. W 1817 Łazienki zostały sprzedane carowi Aleksandrowi I, a Belweder został siedzibą namiestnika wielkiego księcia Konstantego. W 1918 Łazienki przeszły na własność rządu polskiego, a w czasie okupacji niemieckiej zamknięto je dla publiczności, zbiory muzealne zostały zrabowane, a po Powstaniu Warszawskim Pałac Na Wyspie spalono. Został odbudowany dopiero po wojnie.

 Co warto jeszcze zobaczyć

 W parku zbudowano pawilony Biały Dom oraz pałac Myślewicki w stylu wczesnego klasycyzmu, pawilon w stylu chińskim oraz Amfiteatr ze sceną na wyspie, Świątynię Egipską, Świątynię Diany, Ermitaż, Nową Pomarańczarnie, Wodozbiór, Starą i Nową Kordegarda, Stajnię i Wozownię, Koszary Inwalidów, Nową Oranżerię, a pawilon zachodni przebudowano na cerkiew.

Warto przejść się po samym parku, który składa się z trzech ogrodów: Belwederskiego, Królewskiego oraz Modernistycznego, gdzie można spotkać pawie.

Odwiedź hotellord.pl