Kupno używanego samochodu – formalności

Młodzi kierowcy rozpoczynający swoją przygodę z motoryzacją przeważnie decydują się na zakup używanego samochodu. Ekonomiczne, stosunkowo niedrogie wozy umożliwiają efektywne szlifowanie swoich umiejętności nabytych na kursie, są tanie w utrzymaniu, a ich ubezpieczenie jest względnie tanie. Dla wszystkich osób stojących przed wyzwaniem kupna pierwszego samochodu mamy kilka rad, które znacząco ułatwią cały proces.

Podatek

Po podpisaniu umowy ze sprzedawcą należy udać się do Urzędu Skarbowego. Każdy nabywca samochodu powinien wypełnić i złożyć deklarację PCC-3 oraz uregulować podatek wynoszący 2% od sumy transakcji. Należną państwu kwotę możesz wygodnie przelać na wskazane przez urzędnika konto.

Rejestracja

Kolejnym krokiem jest rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji. Pamiętaj, aby zrobić to przed upływem 30 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Zanim złożysz wniosek, sprawdź, czy pojazd ma ważne badania techniczne. Ich brak będzie równoznaczny z odmową ponownej rejestracji na nowego właściciela.

Ubezpieczenie

Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu powinieneś wykupić ubezpieczenie. Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest zakup polisy OC (odpowiedzialności cywilnej).  Wariantem dodatkowym jest AC, assistance oraz NNW. Ubezpieczenie możesz kupić bez wychodzenia z domu, na przykład za pośrednictwem strony mfind.pl. Nie zwlekaj z kupnem polisy. Twoje zaniedbanie będzie miało poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe.

Niezbędne wyposażenie

Odebrałeś już dowód rejestracyjny swojego samochodu? Na tym nie kończą się przygotowania do jazdy! Zanim wyruszysz na pierwszą przejażdżkę, skompletuj „niezbędnik kierowcy”. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom, w łatwo dostępnym miejscu powinna znaleźć się apteczka, gaśnica, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy.