Kontrakt z fotografem ślubnym, mrzonka czy konieczność?

Rynek fotografii ślubnej to bardzo rozbudowany i bogaty w oferty obszar handlowy. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na zrealizowanie nawet najbardziej śmiałych pomysłów, jakimi są sesje podwodne czy zdjęcia w trakcie skoku na bungee. Dobry fotograf pomoże bez wątpienia wykonać nawet najbardziej kreatywny i szalony projekt zdjęć plenerowych. Jednak sama oryginalność, to nie jedyny wyróżnik oferty proponowanej przez artystę. Co powinien zatem zawierać kontrakt z fotografem?

Podstawy

Najważniejszym wyznacznikiem decyzji o wyborze fotografa jest zwykle cena. To ona powinna stanowić najważniejszą część kontraktu. Dobrze przed podpisaniem umowy dokładnie uściślić z reportażystą, co wchodzi w skład zaproponowanej oferty. Każdy fotografik bardzo indywidualnie wycenia swoje usługi, zapytajcie zatem czy zaproponowany pakiet zawiera również zdjęcia z przygotowań, a także czy fotograf będzie na weselu do ostatniego gościa, czy opuści je tuż po oczepinach. Dobrze także zwrócić uwagę na to, czy cena zawiera sesję plenerową, jaka ilość zdjęć jest w nią wliczona, ile zdjęć otrzymacie w formie wydrukowanej w albumie, a ile na płycie CD, a także czy wszystkie będą podlegały obróbce.

Dodatki

Album ślubny to także wartościowa pamiątka, zwłaszcza dodatkowy album dla rodziców. Dobrze więc zapytać fotografa czy gwarantuje podobny prezent, czy musicie o to zadbać we własnym zakresie. Możecie zapytać także o sesję narzeczeńską – jest ona doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nigdy nie stały przed obiektywem, pozwala oswoić się z tą sytuacją. Dzięki sesji narzeczeńskiej będziecie bardziej zrelaksowani widząc, że fotograf robi wam zdjęcia.

Narzędzia

Na spotkaniu z artystą, który wykona waszą sesję ślubną, warto zapytać o to, jakim sprzętem się posługuje. Co prawda dobry fotografik zrobi oszałamiające fotografie nawet najbardziej podstawowym aparatem, jednak wybierając reportażystę na wesele, warto dowiedzieć się, czy posługuje się on aparatem cyfrowym. Zdjęcia z tego typu sprzętu są łatwiejsze w obróbce niż zdjęcia analogowe. Tzw. lustrzanki, są teraz absolutnym standardem w fotografii, ze względu na swoją praktyczność.

W kwestii sprzętu, którym posługuje się artysta, ważną kwestią jest również posiadanie dodatkowych elementów, które zabezpieczą fotografa i was na wypadek problemu. Nawet aparaty najlepszych marek czasem zawodzą, zapytajcie więc czy reportażysta posiada dodatkowe obiektywy i drugi aparat.

Ubezpieczenie

Absolutną podstawą kontraktu z fotografikiem jest również ubezpieczenie od nieprzewidzianych sytuacji. Każdy z nas ma nadzieję, że jego ślub będzie przebiegał w idealnej harmonii i spokoju. Warto jednak zabezpieczyć się na wypadek sytuacji, gdyby fotografowi zepsuł się samochód, gdyby nagle zachorował lub rozbił sprzęt. Zawarcie takiej klauzuli w umowie świadczy o profesjonalizmie artysty.

Decydując się na wybór fotografia, postawcie na jakość. Ładniejszą pamiątką będzie 10 oszałamiających i dobrze zrobionych zdjęć niż 100 źle wykadrowanych, rozmytych i nietrafionych fotek. Zadowolenie klientów powinno być najważniejszym wyznacznikiem pracy fotografa, dlatego negocjując umowę, zawrzyjcie w niej wszystkie swoje sugestie, obawy i oryginalne pomysły.

Źródło: Fotograf ślubny Kraków