Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Oświetlenie ogrodu to bardzo ważna rzecz, o której powinniśmy pamiętać przystępując do projektowania aranżacji posesji. Właściwa ilość punktów świetlnych oraz ich rozmieszczenie, zapewnią nam komfort użytkowania, bezpieczeństwo, a także ciekawie udekorują ogród oraz elewację.

Zapewnienie odpowiedniej ilości punktów świetlnych w ogrodzie, to świetny sposób na dekorację fasady domu oraz jego bezpośredniego otoczenia. Ładnie podświetlone rośliny oraz ścieżki, po zmroku będą się prezentować wyśmienicie. Punkty świetlne wzdłuż ścieżek pozwolą nam komfortowo poruszać się po ogrodzie nawet po zmroku. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę planując oświetlenie ogrodu?

Rozświetlony ogród

Musimy przede wszystkim zapewnić należyte oświetlenie w takich miejscach jak brama wjazdowa, furtka, a także wejście do domu. To zapewni nam podstawowe bezpieczeństwo podczas poruszania się po posesji. Interesujące efekty dekoracyjne osiągniemy oświetlając elewację, zwłaszcza jeśli jej powierzchnia jest wykończona kamieniem ozdobnym. Oświetlając rośliny, miejmy na uwadze to, że nie powinny one rzucać cienia na dom – będzie to powodowało nieprzyjemne wrażenie. Ciekawym pomysłem jest także oświetlenie oczek wodnych. Możemy użyć w tym celu wodoodpornych lamp, które umieścimy w oczku wodnym. Nie możemy także zapominać o tarasie. W tym miejscu warto jest zapewnić sobie możliwość sterowania intensywnością oświetlenia. W nastrojowy wieczór nie chcemy przecież być oślepiani przez zbyt jasno świecące świetlówki. Wiele różnych lamp grodowych możecie znaleźć na http://www.castorama.pl/katalog-produktow/oswietlenie/oswietlenie-ogrodowe.html

Instalacja

Gdy wiemy już, jakie elementy chcemy oświetlić w naszym ogrodzie, musimy wybrać rodzaj instalacji, która zasili wszystkie punkty świetlne. Możemy zdecydować się na instalację niskonapięciową, która wymagać będzie podłączenia transformatora redukującego napięcie. Taką instalację możemy wykonać samodzielnie, ale niestety ma ona pewne minusy. Jest to np. ograniczona długość przewodów, co może być problemem zwłaszcza w dużych ogrodach. Do tej instalacji nie podłączymy także zbyt dużej ilości lamp, a także nie zamontujemy opraw energooszczędnych.

Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja zasilana napięciem sieciowym. Do tego zadania z pewnością trzeba zatrudnić elektryka z uprawnieniami, a także dość dotkliwie rozkopać ogród, ponieważ przewody muszą się znaleźć na głębokości około 80 cm. Ten rodzaj instalacji umożliwi podłączenie nie tylko nieograniczonej ilości lamp, ale także wielu narzędzi ogrodowych.

Projektując oświetlenie, nie możemy także zapominać o miejscach na lampiony, które dadzą nam naturalne światło. Możemy w nich umieścić specjalne świecie, które odstraszą owady, a wieczory na tarasie w blasku świec będą jeszcze przyjemniejsze. Dobrze skomponowane oświetlenie domu i ogrodu, łączące zarówno światło sztuczne jak i latarenki ze światłem naturalnym, będzie wspaniałą i funkcjonalną dekoracją.