Jak pokonać strach przed końmi?

Jazda konna to fantastyczny sport, który uprawiać mogą osoby w każdym wieku. Wiele osób, zainteresowanych tą dyscypliną mówi jednak, że odczuwa strach przed końmi. Jak pokonać strach przed końmi? W jaki sposób przyzwyczajać się do obecności zwierzęcia i zaprzyjaźnić się z nim? Oto kilka sprawdzonych wskazówek.

Jak pokonać strach przed końmi – poznaj przyczyny strachu

Jazda konna może być marzeniem wielu osób, jednak przed realizacją tego marzenia powstrzymuje strach przed końmi. Strach jest całkowicie uzasadniony – koń jest dużym, silnym zwierzęciem, a codzienna współpraca z nim może wiązać się z kontuzjami. Co zrobić, kiedy lęk paraliżuje i uniemożliwia jazdę? Jak pokonać strach przed końmi i realizować się w tej fantastycznej dyscyplinie?

Okazuje się, że lęk przed końmi objawia się podczas pierwszych kontaktów ze zwierzęciem. Osoby nieznające zwyczajów zwierzęcia mogą przestraszyć się głośnym parsknięciem, tupaniem nogami. Zastanawiając się, jak pokonać strach przed końmi, przede wszystkim musimy postawić na naukę i doszkalanie się. Dzięki stopniowemu poznawaniu zwyczajów konia szybko zrozumiemy, jakie zachowania są naturalne i że nie trzeba się ich bać. Ciekawym sposobem na walkę z lękiem jest… mówienie do konia. Możemy opowiadać mu jak minął nasz dzień, również nucić. Dzięki temu sami poczujemy się pewniej i rozluźnimy się.

Jak pokonać strach przed końmi po upadku z siodła?

Jak pokonać strach przed końmi, kiedy przydarzył nam się upadek z siodła? To trudne sytuacje, gdyż wielu jeźdźców, pomimo olbrzymiego doświadczenia, ma lęk przed ponownym dosiadaniem konia. Tutaj warto postawić na komfort i stopniowe oswajanie się z sytuacją. Aby przełamać strach, warto wykonywać proste ćwiczenia i nieforsujące treningi, np. na lonży, pod okiem trenera. W ten sposób z pewnością poczujemy się pewniej. Zadbajmy też o nasz komfort – kask na głowie to podstawa!