Funkcje systemów WMS i korzyści wynikające z ich użytkowania

System WMS jest bardzo przydatnym narzędziem w każdym przedsiębiorstwie, które na co dzień zajmuje się logistyką magazynową. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z głównymi korzyściami wynikającymi z jego użytkowania.

Czym jest system WMS?

System WMS jest jednym z systemów wykorzystywanych do zarządzania magazynem. Tego rodzaju oprogramowanie informatyczne umożliwia sprawne oraz efektywne kontrolowanie ruchu produktów w magazynie, co odbywa się w sposób w pełni kompleksowy. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, na które w obecnych czasach decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw zajmujących się logistyką. Wśród nich można wymienić zarówno duże centra logistyczne, jak i magazyny wysokiego składowania o różnej wielkości. System WMS usprawnia nadzór nad takimi aspektami działalności jak przepływ, przenoszenie oraz przechowywanie towarów.

Funkcje systemu WMS

Systemy WMS spełniają w przedsiębiorstwach bardzo rozmaite funkcje, dzięki którym możliwe jest pełne usprawnienie magazynowej logistyki. Przede wszystkim dzięki zastosowaniu systemu WMS możliwe jest prawidłowe lokalizowanie wszystkich towarów, które znajdują się na magazynach, co w znaczący sposób ułatwia korzystanie z nich. Oprócz tego przepływ towarów w magazynach jest uprawniony, a czynności magazynowe zautomatyzowane. Obsługa i wysyłka dostaw jest sprawniejsza, co obejmuje również tworzenie odpowiednich etykiet wysyłkowych. Dzięki systemom WMS możliwa jest także bieżąca analiza stanów magazynowych produktów, które są dostępne na magazynach.

Korzyści z systemów WMS

Wykorzystywanie systemów WMS w przedsiębiorstwach bez wątpienia ma szereg zalet. Wśród nich można przede wszystkim wskazać sprawniejszą kontrolę zapasów, a także większą łatwość w identyfikacji poszczególnych produktów. Cykle obsługi zamówień i dostaw korzystnie się skracają, a same zamówienia są kompletowane w szybszy i sprawniejszy sposób. Używanie systemów WMS umożliwia automatyzację wielu procesów realizowanych na magazynach, a także zmniejsza ryzyko przypadkowych błędów.

Budowa modułowa

Oprogramowanie informatyczne WMS zbudowane jest w sposób modułowy, co oznacza, że składa się z modułów, które są odpowiedzialne za realizację poszczególnych zadań. W systemach WMS można przede wszystkim znaleźć mapę magazynu, która obejmuje rozmieszczenie w nim wszystkich towarów. Kolejnym popularnym w tych systemach modułem jest możliwość zlecania działań magazynowych, a także kontrolowanie stanów poszczególnych produktów w ich lokalizacjach. Systemy WMS na szeroką skalę wykorzystywane są także podczas inwentaryzacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie System WMS .