Dziecięce podróże – jak przygotować dziecko do wyjazdu?

Jeszcze kilka dni do końca roku szkolnego. Prawie każde dziecko niecierpliwi się w oczekiwaniu na wakacje. Letnie wycieczki, kolonie, obozy sportowe to doskonały czas na wypoczynek oraz nabranie sił przed nowym rokiem szkolnym. Przeczytaj, o czym należy pamiętać podczas pakowania.

Nie czekaj na ostatnią chwilę

Przed każdym wyjazdem jest wiele spraw, które trzeba załatwić oraz kilka rzeczy, które trzeba kupić. Najlepiej robić to systematycznie, kilka miesięcy przed podróżą. Wizyty w sklepach w ostatnich dniach przed wakacjami najczęściej kończą się nerwami, stresem, nieprzyjemnymi sytuacjami oraz niezałatwionymi do końca sprawami. Jeśli chciałabyś tego uniknąć, zaplanuj wszystko na spokojnie dużo wcześniej. Konsultuj z dzieckiem na bieżąco, co będzie potrzebne, co trzeba kupić, a co już jest i można odłożyć do późniejszego spakowania.

Wspólne pakowanie

W zależności od tego, gdzie wybiera się Twoje dziecko, najpierw musisz ustalić z nim, co należy spakować do walizki. W przypadku dzieci szkolnych warto od początku uczyć je samodzielnego pakowania. Zróbcie wspólnie listę rzeczy do zabrania. Podpowiedz dziecku, czego będzie potrzebowało, a o pozostałych sprawach niech zdecyduje samo. Lista mu w tym pomoże. A wcześniej dokonane zakupy zaoszczędzą czas przed wyjazdem.

Wskazówki dla dziecka

Dzieci zwykle nie myślą o pewnych, istotnych sprawach, o których najczęściej przypominają im rodzice. Niestety w przypadku wyjazdu na kolonię lub obóz, opiekunowie nie zawsze są w stanie zadbać o każdego podopiecznego. Już na kilka tygodni przed wyjazdem rozmawiaj z dzieckiem, np. o bezpiecznym przechowywaniu pieniędzy oraz ostrożności – złodziejem może okazać się każdy. Wakacyjne wyjazdy to również upał i słońce – uczul malucha, żeby nosił czapkę oraz smarował się kremem z filtrem. Do torby podróżnej możesz włożyć także środek odstraszający komary. Jeśli Twoje dziecko posiada telefon komórkowy i przyjmuje jakieś leki, możesz ustawić mu alarm przypominający.

Każde dziecko lubi wycieczki, zwłaszcza z rówieśnikami. Pobyt poza domem, z dala od rodziny to ekscytujący czas, ale to też tęsknota. Bądź w kontakcie z dzieckiem – dzwoń przynajmniej raz dziennie. Pamiętaj, że każdy jest inny i inaczej znosi rozłąkę. Warto o tym pamiętać, szczególnie przed pierwszą wycieczką dziecka bez rodziców.