Domowa sauna – o czym pamiętać?

Możliwość skorzystania z kąpieli w saunie bez wychodzenia z domu to na pewno bardzo duża wygoda. Jednak aby osiągnąć prawdziwy relaks, trzeba we właściwy sposób zaplanować budowę kabiny. Warto wybrać odpowiednie miejsce na saunę, a także zatroszczyć się o zainstalowanie dobrego pieca i skutecznej wentylacji.

Gdzie umieścić saunę?

Aby znaleźć odpowiedni piec do sauny oraz inne elementy wyposażenia, trzeba najpierw wybrać miejsce, gdzie zostanie zlokalizowana kabina, a także zaplanować jej kształt i wielkość. Na szczęście sauna nie musi być duża – nawet niewielkie pomieszczenie może zapewnić przyjemny relaks w komfortowych warunkach. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zaplanowanie sauny już na etapie budowy domu lub zbudowanie jej w czasie remontu.

Saunę da się urządzić w łazience lub w wolnym pokoju. Dobrze jeśli pomieszczenie będzie miało bezpośrednie wyjście na zewnątrz, np. na taras. Dzięki temu po kąpieli będzie można zrelaksować się na leżaku w ogrodzie.

Piec do sauny

Wybór odpowiedniego pieca będzie miał duże znaczenie dla komfortu. Należy zatroszczyć się o to, żeby moc urządzenia była odpowiednia dla kubatury danej kabiny. Dobre urządzenie szybko się nagrzewa, a także musi posiadać bezpieczną obudowę oraz powinno zużywać jak najmniej energii. Najczęściej wykorzystuje się elektryczne piece do sauny.

Urządzenia tego typu są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, które powodują odłączenie zasilania w przypadku przegrzania. Może być to spowodowane np. przykryciem pieca ręcznikiem lub niewłaściwym ułożeniem kamieni. Nowoczesne wyposażenie zapewnia więc wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wentylacja sauny

Najczęstsze błędy w czasie budowy sauny polegają na nieodpowiednim zaprojektowaniu wentylacji. Nieprawidłowa wentylacja wpływa negatywnie na komfort kąpieli. Dodatkowo będzie również powodować zawilgocenie pomieszczenia. W skrajnych sytuacjach będzie dochodziło do przegrzewania się elementów wyposażenia sauny, co doprowadzi do pożaru.

Powietrze powinno bez przeszkód przepływać wokół kabiny. Między ścianami sauny, a ścianami pomieszczenia zawsze trzeba zostawić co najmniej kilka centymetrów wolnej przestrzeni, co zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza.


Wymagania instalacyjne

W tradycyjnych saunach wystarczy jedynie odpowiednie przyłącze elektryczne, łaźnie parowe mają większe wymagania. W takim przypadku należy wykonać przyłącze wodne, podłączenie kanału wentylacyjnego, zasilanie elektryczne generatora pary, a także odpływ kanalizacji. Prace tego typu mogą być dosyć skomplikowane, a ich prawidłowe wykonanie wymaga dużej wiedzy. Z tego powodu warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zajmują się przygotowywanie instalacji.

Po zbudowaniu kabiny, zamontowaniu odpowiedniego oświetlenia i pieca do sauny można cieszyć się przyjemnymi kąpielami w domowym zaciszu. Zbudowanie niewielkiej kabiny nie jest dużym wydatkiem, jednocześnie badania naukowe jednoznacznie pokazują, że systematyczne korzystanie z sauny ma pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego warto wziąć pod uwagę taką inwestycję.

Tekst powstał we współpracy z firmą Megiw