Dobór odpowiedniego oleju silnikowego

Zadaniem oleju silnikowego jest przede wszystkim nawilżanie układu napędowego, aby ten mógł pracować bez problemów. Niezwykle ważne jest, aby był dopasowany idealnie do rodzaju jednostki, z której korzystamy. Producenci oferują różnorodne produkty, zanim jednak zdecydujemy się na kupno konkretnego produktu musimy pamiętać o zagrożeniach związanych z doborem nieodpowiedniego oleju lub też jego brakiem.

Brak oleju lub jego zły rodzaj

Nieodpowiednio dobrany olej silnikowy w najlepszym wypadku spowolni pracę silnika. Kiedy jednak nie spełnia on określonych norm producenta jednostki napędowej, olej może całkowicie przyhamować pracę silnika i doprowadzić do jego awarii. Nie trzeba dodawać, że tego rodzaju usterki są niezwykle kosztowne.

Zdarza się, że w czasie zimy i niskich temperatur olej w silniku zamarza. Świadczy to o nieodpowiednio dobranej mieszance lub błędzie producenta. Ważne jest, aby pozwolić, aby substancja się rozgrzała i zmieniła swoją gęstość – chłodny olej nie jest lepki, nie dociera do wszystkich zakamarków silnika.

Brak oleju silnikowego jest najszybszym sposobem na całkowite zatarcie silnika i zniszczenie go. Po takiej awarii właściciel samochodu musi rozważyć wymianę silnika.

Źródło informacji: sklep motoryzacyjny eport2000.pl.