Co obejmuje konserwacja nart w serwisie narciarskim?

Każdy serwis narciarski oferuje swoim klientom pewien zakres usług. Oczywiście, nie zawsze trzeba korzystać z pełnych możliwości. Czasami wystarczy tylko smarowanie i przegląd. Pojawia się jednak pytanie – co obejmuje profesjonalna konserwacja i naprawa nart? Jakie problemy można dzięki niej rozwiązać, a jakie dyskwalifikują narty do użytku?

Uszkodzenia

Serwis narciarski to miejsce, w którym narty mają szansę otrzymać nowe życie. Prace w nim obejmują wiele aspektów związanych z naprawianiem uszkodzeń.Najpoważniejsze uszkodzenia można najczęściej naprawić poprzez wyrównanie ślizgu, zalewanie jego ubytków i wyrównywanie krawędzi. W tym celu ostrzy się narty na specjalnych maszynach.W dobrym serwisie narciarskim można też skleić rozwarstwione narty. Dzięki temu zabiegowi znów nadają się do użycia. Naprawa jest tańsza niż zakup nowego sprzętu, więc oznacza sporą oszczędność dla właściciela.

Zużycie

Narty, dokładnie tak jak każdy inny przedmiot, niszczą się w czasie używania. Po prosty ich eksploatacja pozostawia ślady. By cieszyć się wygodną i bezpieczną jazdą trzeba zadbać o to by wszystkie oznaki zużycia były jak najmniej widoczne. W serwisie narciarskim można je zniwelować. Podstawową czynnością jest smarowanie nart. Można to robić na kilka sposobów. Najczęściej, jednak nakłada się specjalistyczny smar metodą na gorąco.Ważne jest też ostrzenie krawędzi i wyrównanie ślizgu. W ten sposób likwiduje się mikrouszkodzenia obecne na ich powierzchniach. Każda ryska zwiększa tarcie wywoływane na styku narta-śnieg i spowalnia jazdę.

Buty

Zupełnie inną historią są buty narciarskie. O nie też można zadbać w profesjonalnym, krakowskim serwisie narciarskim. Najważniejsze jest sprawdzenie klamer i wiązań. Jeśli jest z nimi coś nie w porządku lub tylko wydaje się, że nie wszystko tak jak powinno być to koniecznie należy ruszyć do serwisu. Wypięcie butów w czasie jazdy może być niezwykle niebezpieczne, więc trzeba dbać o jakość wiązania. Wyjątkiem są narty i wiązania skiturowe. W nich, system szybkiego wypinania się jest rodzajem dodatkowego zabezpieczenia narciarza.

Serwis narciarski Kraków

Gama usług zależy od samego serwisu. Nie można s góry przyjąć, że oferta każdego zakładu jest taka sama, choć najprawdopodobniej będzie zbliżona.Większej różnorodności usług można się spodziewać w dużych, profesjonalnych serwisach. Zazwyczaj są one wyposażone w potrzebny sprzęt i środki do pielęgnacji nart.Warto też zwracać uwagę na doświadczenie i renomę konkretnego serwisu. Od właściwego zadbania o narty zależy to, jak długo będą nadawały się do użycia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://agasport.com.pl/cms/serwis – serwis narciarski Kraków