Centernet chce dzielić częstotliwości z innym operatorem

Nokia-LogoCenternet, nowy gracz na rynku komórkowym szuka sposobu na obniżenie kosztów wejścia na komórkowy rynek. Firma chce dzielić częstotliwości z innym operatorem, donosi Gazeta Prawna.

– Świadczenie usług chcemy rozpocząć w połowie 2008 roku – deklarują w mediach szefowie Centernet, spółki z grupy kapitałowej kontrolowanej przez Romana Karkosika, znanego inwestora giełdowego.

Jeżeli Centernet zrealizuje swoje plany‚ stworzy piątą sieć w Polsce. Aby wypełnić warunki wydanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej zezwolenia, Centernet do końca 2009 roku ma wybudować własną sieć, która będzie zdolna obsługiwać 15 proc. mieszkańców Polski, a do końca 2012 roku 30 proc. Z szacunków GP wynika, że budowa infrastruktury może kosztować 500-700 mln zł. Aby ruszyć z usługami już w przyszłym roku, Centernet musi – podobnie jak Play – jak najszybciej wynegocjować umowę roamingu krajowego.

Firma w wypowiedziach dla mediów deklaruje, że rozmawia z operatorami. Dziennik zapytał operatorów komórkowych, czy negocjują z Centernetem.

– Prowadzimy rozmowy z każdym, kto ma interesujący koncept biznesowy – powiedziała gazecie Elżbieta Sadowska, rzecznik Polkomtelu.
– Jesteśmy otwarci na współpracę na zasadach biznesowych z nowymi graczami – odpowiedział Jacek Kalinowski, rzecznik grupy TP.
– Ze względu na tajemnicę handlową nie komentujemy takich informacji – mówi Zbigniew Lazar, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej PTC.

Z informacji GP wynika, że spółka zaproponowała operatorom komórkowym wspólne używanie częstotliwości i wykorzystanie przede wszystkim stacji bazowych operatora, który zdecyduje się na taką współpracę.

(ź)Gazeta Prawna / Biznes i prawo gospodarcze: Tomasz Świderek Plany nowego operatora komórkowego 14-16 grudnia 2007 r.