Bezpieczna zabawka dla malucha

Niestety, zdarzające się raz co jakiś czas kontrole bezpieczeństwa zabawek przeprowadzane na zlecenie UOKiK nie przynoszą najbardziej optymistycznych rezultatów. W dalszym ciągu trafiają się na rynku zabawki, które nie mają nic wspólnego z dbałością o bezpieczeństwo i komfort naszych maluchów. Właśnie dlatego, jako rodzice, musimy być czujni: zwracać baczną uwagę na etykiety i w miarę możliwości wybierać zabawki ekologiczne, które dla naszych pociech nie stanowią żadnego zagrożenia.

Obowiązki producentów są określone prawem

Obowiązki i wymagania wobec producentów zabawek zostały ujednolicone na terenie całej Unii Europejskiej w 2013 roku – wtedy to wprowadzono tak zwaną dyrektywę zabawkową. Co konkretnie zostało w niej zawarte?

  • Ustalono ostrzejsze limity dotyczące potencjalnie niebezpiecznych substancji stosowanych w przemyśle zabawkarskim.
  • Zobowiązano producentów do umieszczania na produktach informacji o zawartości substancji zapachowych, które mogą być przyczyną alergii (problem dotyczył przede wszystkim kosmetyków przeznaczonych dla dzieci).
  • Wprowadzono obowiązek przeprowadzania skrupulatnej i wieloetapowej analizy zagrożeń już na etapie projektowania danej zabawki.

Jak czytać informacje na etykietach?

Najważniejszym znakiem, który musi znaleźć się na każdej zabawce sprzedawanej na terenie Unii Europejskiej, jest symbol CE. Jeśli nigdzie go nie widzimy, zabawka nie ma prawa być na sklepowych półkach! A co konkretnie gwarantuje nam znak CE? Przede wszystkim to, że dana zabawka spełnia tak zwane zasadnicze wymagania bezpieczeństwa, wytrzymałości i konstrukcji, a w jej produkcji wykorzystano jedynie materiały dopuszczone na terenie UE.

Tych symboli też warto szukać na etykietach

Inne znaki, których obecność gwarantuje bezpieczeństwo danej zabawki:

  • Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – zostały wykonane niezależne testy świadczące o bezpieczeństwie danej zabawki,
  • TUV –materiały wykorzystane do wyprodukowania zabawki są bezpieczne dla zdrowia dzieci,
  • PEFC – dotyczy zabawek drewnianych i gwarantuje, że produkt powstał z surowców pochodzących z certyfikowanych obszarów leśnych.
  • FSC – również dotyczy zabawek drewnianych, materiał wykorzystany w produkcji pochodzi z lasów gospodarczych.