Bezpieczeństwo na drodze – jak o nie zadbać?

Polskie prawo wymusza na nas pewne zachowania w czasie poruszania się po drogach. To samo dotyczy sytuacji, kiedy nasz pojazd zostaje unieruchomiony na poboczu. Naszym obowiązkiem jest zadbać o to, aby samochód został odpowiednio oznaczony – dzięki temu nawet z daleka inni kierowcy dostrzegą problem, zmniejszą prędkość. Jakie elementy wyposażenia muszą znaleźć się w naszym samochodzie?

Podstawowymi elementami są oczywiście kamizelka odblaskowa oraz trójkąt drogowy. Zanim wyjdziemy z zepsutego samochodu i zdecydujemy się na ustawienie trójkąta musimy koniecznie założyć kamizelkę. Dzięki niej inni kierowcy zostaną ostrzeżeni i z daleka spostrzegą, że na poboczu stoi samochód a po drodze porusza się człowiek. Obowiązkowe jest również ustawienie trójkąta ostrzegawczego – jego odległość od samochodu regulują przepisy w zależności od rodzaju drogi, po której się poruszaliśmy. W przypadku dróg ekspresowych i autostrad jest to 100 m od samochodu. Na terenie niezabudowanym odległość ta nie powinna być mniejsza niż 30 m. Na terenie zabudowanym ustawiamy trójkąt w odległości 1 m od samochodu.

Apteczka!

W samochodzie powinna znaleźć się również dobrze wyposażona apteczka. Nie przewidzimy, czy ona przyda się nam, czy też pomoże przeprowadzić profesjonalną pierwsza pomoc w wypadku. Elementy wyposażenia BHP znajdziemy w sklepie internetowym eport2000.pl.