Barszcz o najpełniejszym smaku

Okres świąt Bożego Narodzenia to z pewnością czas, kiedy koncentrat barszczu czerwonego jest jednym z nieodzownych elementów w każdej kuchni, warto wiedzieć, który jest najlepszy i na co zwrócić uwagę w sklepie podczas jego kupowania.

Każdy ma swój smak

Naturalnie każdy miłośnik czerwonego barszczu, a takich w naszym kraju na pewno nie brakuje, ma swoje preferencje co do jego smaku. Jedni wolą lekko pikantny, inni pieprzny, jeszcze inny słodki smak, albo wręcz przeciwnie lekko kwaskowy i nie ma się co temu dziwić, bo akurat to danie każdy gotuje na swój sposób i ma swój ulubiony przepis. Sporo zależy też od tego jaką ilość koncentratu użyjemy i jak będzie wyglądało jego przygotowanie. Również dodatki mogą być bardzo różne, od zwykłego makaronu i drobno pokrojonego mięsa, przez lane kluski, aż do uszek oczywiście.

Na wywarze czy na koncentracie?

Zazwyczaj koncentrat barszczu czerwonego to tylko jeden z elementów tej zupy. Wiele przepisów zaleca najpierw ugotowanie wywaru z warzyw i dopiero potem dodanie wspomnianego koncentratu, niektórzy przygotowują go na wywarze mięsnym. Wiele osób też samodzielnie przygotowuje zakwas do wigilijnego barszczu, co wcale nie jest takie trudne, tylko trzeba o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej. W tym wypadku koncentrat dodaje się jedynie dla podkreślenia walorów smakowych i dla lepszego koloru, ale wszystko to już zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas. Warto samemu popróbować, żeby dojść do ulubionego smaku.

Bardzo ważna koncentracja

Kupując jednak gotowy koncentrat barszczu czerwonego z pewnością warto zwrócić uwagę na to jaka występuje w nim koncentracja buraków, zwykle jest to kilkanaście procent, ale nie zawsze, są bowiem też takie, które mają po kilkadziesiąt procent i jest to już bardzo dużo. Na butelkach czy słoikach powinniśmy też znaleźć sposób w jakich proporcjach należy go rozcieńczać, co ma bardzo duże znaczenie, bo wpływa na jakość całego barszczu finalnie. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to również jego kolor i mętność. Z założenia zawsze warto czytać to, co znajduje się na etykiecie danego produktu i wybierać te najbardziej zbliżone do naturalnych, tylko to jest gwarancją najlepszego smaku i udanego barszczu wigilijnego.

Koncentrat barszczu czerwonego kupisz w sklepie Vitapol