A cóż to za mały woreczek przy moich butach?

Sama do niedawna zadawałam sobie dokładnie to samo pytanie. Ale teraz już wiem czym jest ten woreczek oraz w jakim celu znalazł się właśnie przy moich butach lub wewnątrz opakowania niektórych produktów spożywczych.

Otóż te małe woreczki z drobnymi kuleczkami w środku to nic innego jak pochłaniacze wilgoci. Wkładane są do pudełek od butów, produktów spożywczych czy też innych materiałów które należy chronić przed wilgocią. Znajdziemy je też bardzo często w opakowaniach lekarstw.

Wiele z produktów uległo by zniszczeniu lub zepsuciu podczas składowania czy też transportu jeśli wilgotność była by zbyt wysoka.

Pozbycie się całkowicie wilgotności też nie było by korzystne, gdyż niektóre towary i produkty przy zbyt niskiej wilgotności np. buty skórzane pękają w efekcie czego niszczeją. Dlatego też takie pochłaniacze pobierają tylko jej nadmiar. Dzięki czemu nie rozwijają się tam grzyby, metale nie korodują oraz nie pojawiają roztocza, które lubią podwyższoną wilgotność.

W pudełkach od butów i produktów spożywczych znajdujemy najczęściej pochłaniacze zamieniające nadmiar wilgoci w żel, który często wydziela zapachy, które dodatkowo np. odstraszają mole.

Tak więc myślę, że warto zabezpieczyć wszystkie produkty tego wymagające takimi torebeczkami w celu ich zabezpieczenie, dzięki czemu będziemy mogli dłużej z nich korzystać.