Zorganizuj ślub Waszych marzeń

Współcześnie zawarcie związku małżeńskiego możliwe jest a kilka sposobów – pary młode mogą zadecydować o uczestnictwie w obrządku katolicki, cywilnym. Zmiany w przepisach z początku roku 2015 znacząco rozszerzyły możliwości związane ze ślubami cywilnymi. Co warto wiedzieć o tych zmianach? Czy są one chętnie wykorzystywane?
Jeszcze do niedawna śluby zawieraliśmy głównie w kościołach (śluby konkordatowe, pozwalające na jednoczesne podpisanie dokumentów kościelnych i urzędowych) orz w urzędach stanu cywilnego. Obie ceremonie zasadniczo różnią się od siebie. W przypadku ceremonii kościelnych młode pary zobowiązane są nie tylko do dostarczenia niezbędnych dokumentów, ale również do odbycia nauk przedmałżeńskich. Dodatkowo koszty ślubu kościelnego są wyższe niż w przypadku ślubu w USC – w skład opłat wchodzi opłata za udzielenie ślubu, przystrojenie kaplicy, pracę organisty, kościelnego, zapowiedzi.
W przypadku ślubu cywilnego sprawa jest znacznie prostsza – przyszła młoda para musi złożyć stosowne dokumenty i uiścić opłatę ok. 90 zł – jest ona stała dla większości urzędów. Sama ceremonia trwa kilkanaście minut.

A może z dala od Polski?

Ciekawą nowością jest możliwość zorganizowania ślubu cywilnego poza urzędem USC – np. w zabytkowym zamku, pięknej restauracji, ogrodzie. Niestety, ślub taki jest jednak znacznie droższy od klasycznej ceremonii w USC – kosztuje ok. 1000 zł.
Alternatywą dla ślubów w Polsce są śluby na Dominikanie czy innej egzotycznej wyspie. Możliwe jest to dzięki topowym biurom podróży, który taki wyjazd planują w najmniejszych szczegółach. Przyszłe młode pary nie musza martwić się noclegami, sprawami administracyjnymi – wszystko załatwia biur podróży. Śluby takie odbywają się najczęściej na plażach, w obecności kilku świadków.