Ziołowy spray na gardło

Gardło to narząd o wrażliwej błonie śluzowej, reagującej podrażnieniem i przesuszeniem na działanie licznych czynników zewnętrznych. Powoduje to naruszenie naturalnej bariery ochronnej i zwiększoną podatność na infekcje. W celu zapobiegania podrażnieniom, oraz łagodzenia tych już zaistniałych, warto sięgnąć po spray na gardło.

Co szkodzi gardłu?

Wpływ wielu czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych prowadzi do przesuszenia gardła. Brak fizjologicznego nawilżenia błon śluzowych stanowi wrota do przenikania licznych drobnoustrojów, dostarczanych z wdychanym powietrzem i pokarmami. Wirusy, bakterie i grzyby z łatwością przenikają przez uszkodzone błony śluzowe, generując przekrwienie i obrzęk gardła oraz stan zapalny z towarzyszącym bólem. Co najbardziej szkodzi gardłu, wywołując tak niekorzystne zmiany?

– suche lub gorące powietrze
– klimatyzacja lub centralne ogrzewanie
– nieodpowiednia podaż płynów
– nadmierne eksploatowanie głosu
– zanieczyszczenia powietrza
– leki wysuszające błonę śluzową gardła
– palenie papierosów
– postępujące z wiekiem starzenie się błon śluzowych
– kaszel
– alergie

Coraz więcej osób doświadcza dyskomfortu ze strony przesuszonego gardła, suchego kaszlu czy chrypy, które nie są objawami infekcji, a jedynie efektem wpływu czynników drażniących. Aby zapobiec niekorzystnym zmianom lub ograniczyć ich zasięg, warto sięgnąć po nawilżający spray do gardła. Szczególnie godne uwagi są preparaty bazujące na naturalnych składnikach.

Łagodząca moc ziół

Bardzo pożądanymi składnikami sprayu na gardło są wyciągi ziołowe. Zioła działają nawilżająco, osłonowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ograniczają przekrwienie i obrzęk błony śluzowej gardła, łagodzą ból. Dostarczając szeregu witamin i minerałów oraz garbników i flawonoidów, zmniejszają wszelkie dolegliwości towarzyszące infekcji czy przesuszeniu gardła. Najczęściej stosowane zioła to:

– szałwia
– tymianek i podbiał
– aloes
– prawoślaz
– mięta
– eukaliptus
– rumianek
– nagietek
– babka lancetowata
– dziurawiec zwyczajny

Te naturalne składniki cechują się bezpieczeństwem stosowania i znaczną skutecznością. Nie powodują dodatkowych podrażnień jak niektóre substancje syntetyczne, nie nasilają zatem problemu przesuszenia śluzówek, a jedynie skutecznie go likwidują. Nie uczulają, a skoncentrowana formuła i precyzyjna aplikacja substancji czynnych dokładnie w miejscu istnienia problemu z gardłem, okazuje się być znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem niż syrop, tabletki czy płukanki ziołowe. Spray na gardło to także doskonała opcja, wygodna do stosowania u małych dzieci.

Artykuł powstał w oparciu o amteriały znalezione na Gardimax.pl