Z jaką częstotliwością kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu jest kluczową czynnością, jeśli chcemy zadbać o to, by urządzenie pomiarowe po dłuższym czasie użytkowania nadal wskazywało poprawne wyniki. Kiedy powinniśmy oddać alkomat do serwisu celem kalibracji?

Jak często oddawać alkomat do kalibracji?

Czas, po którym alkomat wymaga skalibrowania, zależy od wielu czynników. Rodzaj sensora, w który został wyposażony alkomat, jego model i zalecenia producenta odbijają się na częstotliwości, z jaką powinniśmy kalibrować swoje przyrządy. Alkomaty są złożone konstrukcyjnie i składają się z wielu elementów, takich jak układ zasilający, sensor, port serwisowy, mikroprocesor, oprogramowanie, układ przetwarzający powietrze. Każdy z komponentów musi działać prawidłowo, by wyniki przeprowadzonych badań były prawdziwe. Właśnie dlatego proces kalibracji jest aż tak ważny.

Urządzenie wymaga skalibrowania w danych odstępach czasowych. W innym wypadku alkomat nieskalibrowany przez dłuższy czas będzie oddawał wyniki stężenia alkoholu z coraz mniejszą dokładnością. W żadnym wypadku nie można pozwolić na taki stan rzeczy, ponieważ wyniki badań wprowadzające nas w błąd mogą doprowadzić do fatalnych konsekwencji.

Na to, jak często powinniśmy oddawać alkomat do serwisu, wpływa między innymi sposób używania urządzenia, ilość przeprowadzonych badań i warunki, w jakich był przechowywany. Przyrząd powinien być serwisowany przynajmniej raz na pół roku. Istnieją jednak modele alkomatów, które wymagają częstszej kalibracji. W celu upewnienia się, jaką częstotliwość zaleca producent danego alkomatu, warto skierować się na jego stronę internetową lub zadzwonić do działu obsługi klienta danej firmy. Bardzo często producenci umieszczają informacje na temat kalibracji i czasu, jaki jest wymagany do ponownego sprawdzenia alkomatu w instrukcji obsługi urządzenia.

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu z fałszywą pewnością swojej trzeźwości jest niezwykle groźna. Ilość wypadków, których powodem był nietrzeźwy kierowca, jest zatrważająca. Nie daj zwieść się nieprawdziwym wynikom badań nieskalibrowanego alkomatu i oddawaj alkomat do serwisu w odpowiednim czasie.