Wybieramy zasłony

zasłonyZasłony pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną – z ich pomocą można łatwo zacienić pomieszczenie, co nie tylko nadaje wnętrzu przytulnego charakteru, ale również w trakcie snu chroni nasze oczy przed ostrym słońcem poranka w dni, w które nie musimy zrywać się do pracy bladym świtem. Mówiąc krótko zasłony to połączenie estetyki i praktyczności. Pozostaje tylko kwestia – jak je wybrać?

Jak wybrać zasłony?

Zasłony sprzedawane są w dwóch podstawowych wersjach – zazwyczaj w sklepach mamy dostępne zasłony gotowe i zasłony sprzedawane na metraż. W przypadku tych drugich oferowana jest za dodatkową opłatą usługa szycia – obszywanie boków materiału, wszycie taśmy marszczącej, zaszycie tunelu i skracanie to typowe usługi, które oferowane są przez sklepy. Jeśli mamy okna o nietypowym rozmiarze warto skorzystać z takich usług, mamy wtedy pewność, że zasłona będzie odpowiednio dopasowana i wyglądała estetycznie.

Zasłony zazwyczaj sprzedawane są w trzech wersjach, jeśli chodzi o sposób zawieszenia, mamy więc: zasłony na taśmach, na kółkach (zwanych czasami przelotkami) i na taśmie. Rozwiązania w praktyce niewiele się różnią, ale estetyka jest minimalnie inna. Zasłony sprzedaje się czasem także z lambrekinem – dodatek tego typu sprawdzi się w klasycznych wnętrzach, niekoniecznie będzie się nadawał do pomieszczeń o nowoczesnym charakterze.

Warto wiedzieć, że szerokość zasłony podawana w sklepach jest zazwyczaj szerokością zasłony przed zmarszczeniem. Trzeba to koniecznie uwzględnić w trakcie projektowania dekoracji okiennej, żeby nie okazało się, że wybrana przez nas zasłona jest nieodpowiedniego rozmiaru.


gayer.com.pl tofiq.org dobry adwokat katowice